Jak si vybrat krejčovou na celý život

11.09.16 | autor Jana

*

V dámských časopisech a na serverech pro ženy se zcela periodicky objevují seznamy, co stihnout do určitého věku. Místo bunjee jumpingu nebo účasti v televizním pořadu by měly takové seznamy obsahovat věci, jako najít si svého kadeřníka/kadeřnici a krejčího/švadlenu.

Ostatně nikdy není pozdě na skvělý účes a perfektně padnoucí oblečení. Jenže když má tolik žen problém najít ten svůj kadeřnický salón, co teprve salony krejčovské, jejichž tradice byla nejprve zdecimována oficiálním zákazem podnikání v dobách předrevolučních. Nesvědčil jim ani pozdější příval levného tržnicového a řetězcového oblečení. Lidé, kteří by si mohli dovolit šít na míru, podléhají trendu konfekčního oblečení luxusních značek. Většina žen si tedy nechává šít šaty jen na zvláštní příležitosti a získat kontakt na skvělou krejčovou jen tak od kamarádky není zas tak jednoduché. Na co se vlastně zaměřit při výběru krejčovského salonu?


Kdo je kdo


Ještě než se budu věnovat tématu, bylo by záhodno ujasnit si pojmy. Kdo je švadlena, kdo šička a co dělá oděvní výtvarnice?

Šička je nejnižší pozice v módním průmyslu. Je to osoba, která celý den šije jeden a ten samý šev. Práce je to monotónní, technicky nenáročná, takže není potřeba žádného vzdělání.

Švadlena je schopná zhotovit celý oděv, ale nezkonstruuje vlastní střih, také se nevěnuje těžké krejčovině. Šije hlavně halenky, šaty a může ji zaměstnávat krejčí pro pomocné práce.

Krejčí, ať už šije dámské či pánské oděvy, umí ušít oděv od A do Z, včetně sak, kabátů, s mnoha detaily, zvládá pokročilejší krejčovské techniky. Studium krejčí/ho je zaměřeno na zakázkovou tvorbu.

Návrhář- absolvent oděvní školy umí zkonstruovat střih a teoreticky i ušít oděv, ale na rozdíl od krejčích je jeho studium zaměřeno na navrhování a konstruování konfekčních střihů, praxe v šití v rámci školy je minimální.

V módním průmyslu dochází ke spolupráci všech oborů- ať už návrháře s krejčím nebo jde-li o větší firmu, tak návrháře s konstruktérem střihů, střihačem, šičkou či švadlenou.

Pokud jde o zakázkovou tvorbu, měl by v celém procesu figurovat někdo, kdo je krejčí. Nejde ani tak o formální vzdělání, ale naplnění významu tohoto slova, a to do posledního puntíku.

Šití na míru vs. měřenka


V zakázkové tvorbě je důležité rozlišit pojmy šití na míru, kdy se oděv konstruuje od začátku podle naměřených údajů zákazníka a tzv. měřenka (made-to-measure), kdy je pouze upravován konfekční střih. V případě měřenky většinou nelze dělat tak rozsáhlé přizpůsobení zákazníkovi (asymetrii postavy, držení těla). Rozdíl bývá také ve zkouškách - při zakázkovém šití jsou standardem zkoušky dvě (u náročnějších šatů jich může být více), u měřenek zkouška bývá obvykle jedna.

Ujasněte si předem pár věcí


A jak tedy vybrat krejčího či krejčovou? Nejdřív je potřeba si definovat, co jsem za zákazníka a co jako klient očekávám.

Chci si nechat šít podle vlastních návrhů/obrázků, aniž by mi do toho někdo mluvil?

Vím, co mi sluší?

Chci spíš poradit a nasměrovat?

Ideální krejčí či krejčová by měli být i dobrými psychology. Umí rozpoznat, po čem klient touží a dokáží mu rozmluvit něco, co mu nebude slušet. Zároveň navrhnou něco, co klient chce, ale ještě o tom neví. Krejčí si nemůže dovolit ušít vám něco podle obrázku, pokud věří, že vám to nebude slušet. Protože ono vám to opravdu nebude slušet a už nikdy nepřijdete.

Často to v praxi vypadá tak, že klient sice přinese nějaký obrázek a při první zkoušce z něj vypadne, že chce vlastně sukni o deset centimetrů delší, výstřih ke krku a na celém oděvu se mu ve skutečnosti líbí jen tvar kapsy/látka/dosaďte si, co chcete.

zdroj: pinuppersuasion.comzdroj: pinuppersuasion.com

Styl krejčího se vám musí líbit


Kromě mnoha jmenovaných vlastností musí mít krejčí hlavně skvělý vkus. A jak se pozná skvělý vkus? Je to ten stejný, jako máte vy. Prohlédněte si vždy obrázky předchozí tvorby, a pokud se vám designově nic nelíbí, ruce pryč. Je to stejné jako s kadeřníky - pokud toužíte po zdravých vlasech v přirozeném vzhledu, těžko si vyberete salon, který se prezentuje blond melírem s asymetrickým střihem.

Cena vám o kvalitě ušití nic neřekne


Moje maminka si nechávala ušít několik kostýmů - u návrhářky, u oděvní výtvarnice a u pánské krejčové v důchodu. Cena za ušití byla od patnácti stovek od krejčové po 6 tisíc u návrhářky. Kvalita ušití byla u všech stejná, slušivost byla ceně nepřímo úměrná.

Krok za krokem


Pokud na někoho nemáte vyloženě skvělé reference, začněte nejdřív s něčím jednodušším, ale ne zas moc. Pokud vám konfekce nesedí z důvodů velikosti prsou, nechte si ušít třeba obyčejnou košili nebo halenku - prostě něco, na čem vyzkoušíte schopnost krejčové udělat střih opravdu na míru. A není jen důležité padnutí oděvu (nikde nic neodstává, nekrabatí se atd.), ale také jeho slušivost. Teprve když jste s něčím menším spokojené, můžete zadat náročnější projekt, jako jsou třeba plesové šaty.

Řekněte, co vlastně chcete


Možná to zní šíleně a spousta z vás si bude klepat na čelo, že takové věci explicitně píšu (což bych ostatně dělala taky, nemít přímou zkušenost): Základním předpokladem úspěchu je dostatečná komunikace. Šila jsem pro svoji maminku kabátek, ukázala jí střih, který odsouhlasila, koupila materiál a naštěstí ušila zkušební model. Střih to byl jako na obrázku.

zdroj: voguefabrics.comzdroj: voguefabrics.com

Koupily jsme na něj sice buklé, ale takové, které po vytřepení nevypadalo dobře, tak jsem chtěla alespoň vymyslet zdobení paspulkou, jako na originálním modelu. Buklé je z Linton Tweeds, takže poměrně luxusní záležitost, hotová paspulka nepřipadala v úvahu. Ze saténu jsem ji dělat nechtěla, tak jsem si řešila jestli mám objednat kůži, nebo jak tento oříšek rozlousknout. Nakonec jsem celou věc chtěla probrat s budoucí majitelkou a ta mi sdělila, že kdyby tam to zdobení nebylo žádné, byla by nejradši!

Proto komunikujte, komunikujte, komunikujte. Něco se vám nelíbí? Řekněte to hned! Nechce vás krejčová poslechnout? Přemýšlejte, jestli k tomu nemá dobrý důvod. Každopádně výsledkem by měl být nějaký konsenzus, jak zakázka bude pokračovat dále. Základem je ovšem to, že krejčové věříte a jste na stejné vlně, čímž se opět dostáváme k tomu, že by se vám měla líbit její předchozí práce.

Stejně jako s každým jiným, si vytváříte se svou krejčovou určitý vztah a jeho vrcholem by mělo být to, že vás tak dokonale zná, že přesně ví, co se vám bude líbit, sama je schopná vybrat materiály a vás už jen překvapí dalším nápadem, co byste mohly potřebovat.

Necháváte si šít na míru? Našli jste si krejčovou hned na poprvé? Nebo svou správnou krejčovou teprve hledáte?

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Naervon
13 příspěvků 11.9.16 01:25

Po dlouhé době článek, který mě zaujal přestože nebyl od Ady a u kterého jsem si nepřipadala, že čtu slohovou práci ze základky. Je vidět, že ho psal někoho, kdo se vyzná - palce nahoru, tohle mě baví :)
Já zatím svou srdcovou krejčovou hledám - nápadů bych měla spoustu, namalovat je taky svedu, ale s jehlou zacházím tak elegantně jako prase s kostí a zatím se nenašel nikdo ‚na stejné vlně‘.

Robena
1257 příspěvků 11.9.16 09:06

Ja se zatim nedostala moc daleko, kvalita usiti vyborna, ale celkovy dojem nic moc (ta slusivost to asi bude). Podle clanku tedy odhaduji, ze vim, co chci, ale nevim az tak dobre co mi slusi. Coz znamena, ze bych se mela nejdriv dostavit k navrhari. To je taky dobre vedet…
Vyborny clanek.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.16 10:21

Přiznám se, že špatně snáším hemžení fontů v jednom článku, v rámci jednoho odstavce je to ještě horší. Když už se tady bavíme o estetice, tak se vším všudy.

barvinok
655 příspěvků 11.9.16 13:50

.

Příspěvek upraven 17.10.18 v 14:44

ATEH
72 příspěvků 11.9.16 10:42

Jani, děkuji ti za skvělý článek. Možná teď víc lidí pochopí, co vlastně dělám. :)
Správně píšeš, že základem úspěchu je komunikace. Z toho důvodu můžu na některé lidí působit, že jsem neskutečně ukecaná. Ale já považuji za nutné vysvětlovat, co který materiál umí, jak se chová, který střih jej vynese a který naopak pohřbí. Mluvím o tom, co mohou očekávat od toho kterého střihu, co jsou jeho pozitiva a na které vlastnosti ať raději zapomenou. Velmi často vytahuju ze skříně své vlastní oděvy, aby si zákaznice mohla před zrcadlem zkusit, jestli daná silueta je ta pravá pro ni nebo třeba luxusní pocit ze chanelovského kabátku, když se nemůže rozhodnout, zda jít touto cestou…

Drahé dámy, až natrefíte na tu „svoji“ krejčovou, dovolte si celou zakázku náležitě užívat. Je to úžasný tvořivý proces, společné dílo. Máte neobyčejnou možnost účastnit se na výsledku. Osobně považuji za neocenitelné, když mě necháte nahlédnout do vaší duše, potom vznikají šaty, které jsou beze zbytku šité na míru nejen vašim proporcím, ale především vaší osobnosti. A až je vynesete mezi lidi, nebudou říkat: „Jé, ty máš krásné šaty“, ale: „Tobě to dnes obzvlášť sluší“. :)

Příspěvek upraven 11.09.16 v 10:45

Betynka02
384 příspěvků 13.9.16 07:29

@ATEH
„Drahé dámy, až natrefíte na tu „svoji“ krejčovou, dovolte si celou zakázku náležitě užívat. Je to úžasný tvořivý proces, společné dílo. Máte neobyčejnou možnost účastnit se na výsledku. “

To je krásně podané. Evokuje mi to procházku parkem, sadem, lesem, (nebo kde jen je libo…) :-), pomalu jít, vychutnávat sluneční paprsky, voňavý vzduch, kochat se… užít si to. Zrovna tak si užít šití. :-) Nespěchat, oči mít otevřené, vnímat detaily..
Jen se mi vkrádá myšlenka, že dnes, s obchody narvanými zboží, dá mnoho dam přednost právě obchodům. :-( Mám dojem, že hlavní myšlenkou je mít oblečení co nejvíc, průběžně se ho zbavovat a nakupovat další. Mnohdy to jsou unáhlené nákupy (spěchem, výhodnou cenou, kus se líbí a pak se přemýšlí s čím to vlastně vzít na sebe..).
Onehdy na koncertě jsem při poslouchání hudby prohlížela, do čeho jsou přítomní oblečení. Některé modely nebyly moc vhodné, ale já jsem spíš sledovala, jak oblečení sedí. Tedy spíš nesedí.
Smůla je (aspoň pro mě), že to dotyční nevědí nebo jim to je jedno.
Podílí se na tom i fakt, že prodávají lidé neznalí a hlavně za účelem zisku. Málokdy se stane, že vám někdo dobře poradí! Štve mě, že když mi vršek šatů nesedí a prodavačka klidně řekne, že to nevadí. :-(

Chappyrullezzz
3 příspěvky 11.9.16 11:53

Já mám celkem štěstí, protože mamka je vyučená pánská a dámská krejčová. Navíc teď už se tím neživí a má to spíše jako koníček, takže svůj um většinou věnuje jen a jen mně. Díky tomu mám skříň plnou nádherných plesových šatů (u kterých jsem samozřejmě brblala, že mi rozhodně nemůžou slušet), sak, společenských kalhot, volnočasových šatů a tak dále. A je pravda, že většinou nejvíc unosím právě ty šaty, které mi ušila mamka. Proč? Prostě mi nejlépe padnou. Navíc vydrží snad i výbuch atomovky (což je další výhoda, protože jsem dost nešikovná). Jedny plesové šaty mám už šest let, pořád mi stejně sluší a patří k mým milovaným. Nikde nic nekouká, neškrábe, mají správnou délku, dá se v nich krásně řádit na parketu.
Když si uvědomím, jak je pro ni těžké mě vůbec donutit, abych těch dvacet minut stála v klidu bez neustálého ošívání a jaké má pokaždé problémy s tím mi vymluvit střih šatů, který mi určitě bude slušet a ona tomu se svými třiceti lety zkušeností prostě nemůže rozumět, tak se vážně divím, že to se mnou ještě nevzdala a trpělivě mi šije dál. :D

ATEH
72 příspěvků 11.9.16 12:00

Krásně jste to popsala. Další nezbytnou vlastností dobré krejčové je „svatá trpělivost“ :)

Chiruzam
113 příspěvků 11.9.16 12:29

Achjo, já bych si tak ráda nechala něco ušít, ale u nás na maloměstě není nikdo, kdo by šil, a dojet do města na zkoušku a zpět, to bych si musela brát dovolenou.

ATEH
72 příspěvků 11.9.16 16:26

Dají se najít i krejčové, které vám obětují sobotní dopoledne :)

Linie
2020 příspěvků 11.9.16 16:47

@ATEH I odpoledne, případně i neděli!

gidzitka
5 příspěvků 11.9.16 20:19

Dekuji Jani za dobry clanek!

Tak ja jsem stale ve fazi hledani, ktere jsem jeste zcela nevzdala… :) Mam skvele zkusenosti jenom s drobnymi upravami jako spravne sesazeny(?) (omlouvam se za neodbornost) pas u kabatu, naopak nic moc zkusenosti s usitim satu a bolerka, sedelo to, ale nesluselo, bylo to takove bez smrncu jak pro babicku. Takze zatim, kdyz chci jit na jistotu, koupim z netu obleceni, klidne o jedno cislo vetsi a pak huraaa za svadlenou ci krejcovou k drobnejsim upravam (normalni konfekce mi totiz v pase obvykle nesedi, navic jsem vic „zakrivena“ - vyrazna prsa, vyrazny pas a velke boky, navic jsem trochu vyssi a samozrejme mam minimalne o cislo vetsi spodni polovinu tela nez horni, zdravim hrusky!).

PS Kdyby mel nekdo nejaky dobry tip na svadlenu ci krejcovou v Brne, prosim, sem s nim!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.16 10:15

Jana umí, najděte si od ní i předchozí články/příspěvky. Obsahově je to počteníčko :)
Souhlas ovšem s tím, že rozdílné fonty poněkud škubnou očima.

ming_xing
1324 příspěvků 12.9.16 10:29

Krejcova na cely zivot? moje zlata maminka! <3 za ty roky uz zna muj vkus, pozadavky, predstavy, kazdou nepravidelnost me postavy. vi, jake strihy a barvy mam rada a umi vybrat vhodne materialy. a predevsim, ma svatou trpelivost a zvladne realizovat i me divoke napady v rekordnim case. ne nahodou ty nejkrasnejsi saty v mem satniku (na ktere se me i marnive, drahym znackam uvykle Italky ptavaji) pochazeji z maminciny dilny. vcetne svatebnich…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.16 12:49

Pošlete fotooooo(s) nebo Vám to nebudeme věřit ;)

Admin Módnípeklo.cz
1151 příspěvků 12.9.16 15:32

@barvinok @PerMonik Děkujeme za připomínku, fonty jsem upravila,

admin Josefina

MP blanka
2842 příspěvků 13.9.16 22:42

@Betynka02 - presne ste to vystihla. Nechať si ušiť šaty, alebo čokoľvek na seba, nie je o tom, že budete mať niečo, čo nikto iný nemá. Budete mať ale to, čo vám sadne, čo vystihne vašu postavu, prípadne ju maličko skoriguje, teda vylepší. Tak nepadnúce oblečenie, ako sa vidí dnes, vlastne už nejakú dobu, to je des. A neplatí to len o anonymných ženách na ulici. Už len v TV, od hlásateliek po významné osobnosti na obra-zovke sa vyskytujúce. Samozrejme, že keď to vidia ľudia, zvyknú si na to, nepokladajú to za nedostatok. Myslím, že chýba aj nejaká osveta. Mne skutočne prekáža, keď vidím, ako odev ťahá, alebo sa vlní tam, kde nemá, ako tvarujúce švy nevystihujú postavu, alebo je nerovná cípatá dĺžka. A pritom je ten odev možno skutočne kvalitná konfekcia, len holt na konfekčnú postavu, ktorú nemá každá. A súčasný trend, teda mať na sebe oblečenie o dve čísla menšie - veď je to elastické, to sa natiahne! - to je ďalšie peklo. A neho-vorte mi, že máte niečo ušité od krajčírky, a nie ste spokojná. Ja hovorím o kvalitnej krajčírskej práci.

Betynka02
384 příspěvků 14.9.16 07:17

@MP blanka
Tak to mě těší, že v tom nejsem sama, komu vadí nepadnoucí oděvy. ;-)
O té osvětě jsem také přemýšlela. :-)

whitehorse
282 příspěvků 15.9.16 16:52

@MP blanka před pár dny sem něco podobného viděla na jedné slečně co nastoupila do trolejbusů. Šaty z dálky pěkné, ale z blízka…elastické (ve stylu jak píšete)-na zádech varhanky, přední výstřih odstávající (bohužel při nastupování do mhd bylo vidět vice, než by u těch šatu bylo zdravo-vcetne podprsenky), ale slečna očividně spokojená jak moc ji to slusi.

maperla
3 příspěvky 20.9.16 16:11

Podle mě je nejlepší koupit látku, zavřít se v pokoji spolu s veškerými krejčovskými potřebami v čele s šicím strojem, pustit si dobrou hudbu nebo audioknihu a stát se vlastní krejčovou ;D A i když to napoprvé nevyjde, tak se vsaďte, že po pár pokusech to bude stát za to ;D

MP blanka
2842 příspěvků 10.2.20 08:36

@maperla už nebudem aktuálna vzhľadom na to, kedy ste vložila príspevok, ale inak prajem vám a všetkým čo si šitie vedia užiť
nielen ako možnosť mať niečo nové na seba ale aj ako príležitosť k príjemné strávenému času veĺa zábavy!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Nákup na Wish: Jak jsem fatálně pohořela

Autor: Monika

Preferuju minimalismus, nakupuju z druhé ruky, souzním s články o... Celý článek

Mladí tvůrci: Naděje pro českou módu

Autor: Dominika

Známe to všechny. Občas se rády podíváme na novou, neokoukanou tvář... Celý článek