Jak si vybrat krejčovou na celý život

11.09.16 | autor Jana

V dámských časopisech a na serverech pro ženy se zcela periodicky objevují seznamy, co stihnout do určitého věku. Místo bunjee jumpingu nebo účasti v televizním pořadu by měly takové seznamy obsahovat věci, jako najít si svého kadeřníka/kadeřnici a krejčího/švadlenu.

Ostatně nikdy není pozdě na skvělý účes a perfektně padnoucí oblečení. Jenže když má tolik žen problém najít ten svůj kadeřnický salón, co teprve salony krejčovské, jejichž tradice byla nejprve zdecimována oficiálním zákazem podnikání v dobách předrevolučních. Nesvědčil jim ani pozdější příval levného tržnicového a řetězcového oblečení. Lidé, kteří by si mohli dovolit šít na míru, podléhají trendu konfekčního oblečení luxusních značek. Většina žen si tedy nechává šít šaty jen na zvláštní příležitosti a získat kontakt na skvělou krejčovou jen tak od kamarádky není zas tak jednoduché. Na co se vlastně zaměřit při výběru krejčovského salonu?


Kdo je kdo


Ještě než se budu věnovat tématu, bylo by záhodno ujasnit si pojmy. Kdo je švadlena, kdo šička a co dělá oděvní výtvarnice?

Šička je nejnižší pozice v módním průmyslu. Je to osoba, která celý den šije jeden a ten samý šev. Práce je to monotónní, technicky nenáročná, takže není potřeba žádného vzdělání.

Švadlena je schopná zhotovit celý oděv, ale nezkonstruuje vlastní střih, také se nevěnuje těžké krejčovině. Šije hlavně halenky, šaty a může ji zaměstnávat krejčí pro pomocné práce.

Krejčí, ať už šije dámské či pánské oděvy, umí ušít oděv od A do Z, včetně sak, kabátů, s mnoha detaily, zvládá pokročilejší krejčovské techniky. Studium krejčí/ho je zaměřeno na zakázkovou tvorbu.

Návrhář- absolvent oděvní školy umí zkonstruovat střih a teoreticky i ušít oděv, ale na rozdíl od krejčích je jeho studium zaměřeno na navrhování a konstruování konfekčních střihů, praxe v šití v rámci školy je minimální.

V módním průmyslu dochází ke spolupráci všech oborů- ať už návrháře s krejčím nebo jde-li o větší firmu, tak návrháře s konstruktérem střihů, střihačem, šičkou či švadlenou.

Pokud jde o zakázkovou tvorbu, měl by v celém procesu figurovat někdo, kdo je krejčí. Nejde ani tak o formální vzdělání, ale naplnění významu tohoto slova, a to do posledního puntíku.

Šití na míru vs. měřenka


V zakázkové tvorbě je důležité rozlišit pojmy šití na míru, kdy se oděv konstruuje od začátku podle naměřených údajů zákazníka a tzv. měřenka (made-to-measure), kdy je pouze upravován konfekční střih. V případě měřenky většinou nelze dělat tak rozsáhlé přizpůsobení zákazníkovi (asymetrii postavy, držení těla). Rozdíl bývá také ve zkouškách - při zakázkovém šití jsou standardem zkoušky dvě (u náročnějších šatů jich může být více), u měřenek zkouška bývá obvykle jedna.

Ujasněte si předem pár věcí


A jak tedy vybrat krejčího či krejčovou? Nejdřív je potřeba si definovat, co jsem za zákazníka a co jako klient očekávám.

Chci si nechat šít podle vlastních návrhů/obrázků, aniž by mi do toho někdo mluvil?

Vím, co mi sluší?

Chci spíš poradit a nasměrovat?

Ideální krejčí či krejčová by měli být i dobrými psychology. Umí rozpoznat, po čem klient touží a dokáží mu rozmluvit něco, co mu nebude slušet. Zároveň navrhnou něco, co klient chce, ale ještě o tom neví. Krejčí si nemůže dovolit ušít vám něco podle obrázku, pokud věří, že vám to nebude slušet. Protože ono vám to opravdu nebude slušet a už nikdy nepřijdete.

Často to v praxi vypadá tak, že klient sice přinese nějaký obrázek a při první zkoušce z něj vypadne, že chce vlastně sukni o deset centimetrů delší, výstřih ke krku a na celém oděvu se mu ve skutečnosti líbí jen tvar kapsy/látka/dosaďte si, co chcete.

zdroj: pinuppersuasion.comzdroj: pinuppersuasion.com

Styl krejčího se vám musí líbit


Kromě mnoha jmenovaných vlastností musí mít krejčí hlavně skvělý vkus. A jak se pozná skvělý vkus? Je to ten stejný, jako máte vy. Prohlédněte si vždy obrázky předchozí tvorby, a pokud se vám designově nic nelíbí, ruce pryč. Je to stejné jako s kadeřníky - pokud toužíte po zdravých vlasech v přirozeném vzhledu, těžko si vyberete salon, který se prezentuje blond melírem s asymetrickým střihem.

Cena vám o kvalitě ušití nic neřekne


Moje maminka si nechávala ušít několik kostýmů - u návrhářky, u oděvní výtvarnice a u pánské krejčové v důchodu. Cena za ušití byla od patnácti stovek od krejčové po 6 tisíc u návrhářky. Kvalita ušití byla u všech stejná, slušivost byla ceně nepřímo úměrná.

Krok za krokem


Pokud na někoho nemáte vyloženě skvělé reference, začněte nejdřív s něčím jednodušším, ale ne zas moc. Pokud vám konfekce nesedí z důvodů velikosti prsou, nechte si ušít třeba obyčejnou košili nebo halenku - prostě něco, na čem vyzkoušíte schopnost krejčové udělat střih opravdu na míru. A není jen důležité padnutí oděvu (nikde nic neodstává, nekrabatí se atd.), ale také jeho slušivost. Teprve když jste s něčím menším spokojené, můžete zadat náročnější projekt, jako jsou třeba plesové šaty.

Řekněte, co vlastně chcete


Možná to zní šíleně a spousta z vás si bude klepat na čelo, že takové věci explicitně píšu (což bych ostatně dělala taky, nemít přímou zkušenost): Základním předpokladem úspěchu je dostatečná komunikace. Šila jsem pro svoji maminku kabátek, ukázala jí střih, který odsouhlasila, koupila materiál a naštěstí ušila zkušební model. Střih to byl jako na obrázku.

zdroj: voguefabrics.comzdroj: voguefabrics.com

Koupily jsme na něj sice buklé, ale takové, které po vytřepení nevypadalo dobře, tak jsem chtěla alespoň vymyslet zdobení paspulkou, jako na originálním modelu. Buklé je z Linton Tweeds, takže poměrně luxusní záležitost, hotová paspulka nepřipadala v úvahu. Ze saténu jsem ji dělat nechtěla, tak jsem si řešila jestli mám objednat kůži, nebo jak tento oříšek rozlousknout. Nakonec jsem celou věc chtěla probrat s budoucí majitelkou a ta mi sdělila, že kdyby tam to zdobení nebylo žádné, byla by nejradši!

Proto komunikujte, komunikujte, komunikujte. Něco se vám nelíbí? Řekněte to hned! Nechce vás krejčová poslechnout? Přemýšlejte, jestli k tomu nemá dobrý důvod. Každopádně výsledkem by měl být nějaký konsenzus, jak zakázka bude pokračovat dále. Základem je ovšem to, že krejčové věříte a jste na stejné vlně, čímž se opět dostáváme k tomu, že by se vám měla líbit její předchozí práce.

Stejně jako s každým jiným, si vytváříte se svou krejčovou určitý vztah a jeho vrcholem by mělo být to, že vás tak dokonale zná, že přesně ví, co se vám bude líbit, sama je schopná vybrat materiály a vás už jen překvapí dalším nápadem, co byste mohly potřebovat.

Necháváte si šít na míru? Našli jste si krejčovou hned na poprvé? Nebo svou správnou krejčovou teprve hledáte?

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Mladí tvůrci: Naděje pro českou módu

Autor: Dominika

Známe to všechny. Občas se rády podíváme na novou, neokoukanou tvář... Celý článek

A zase ta tvorba...

Autor: Ada

Říkám to pořád: co je špatného na řemesle? Musí být všechno nějaká... Celý článek