Barevná typologie

Fotoalbum tématu (200) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
andiem
22 příspěvků 27.10.16 12:42

@Siv11 Chápem Váš pohľad a samozrejme vymenovať všetkých 18 typov nezvládnem. :D Pamätám si iba môj typ a nejaké cca 3 moje relatívne blízke príbuzné, na nejaké ďalšie názvy by som si spomenula, ale nie vždy si k nim pamätám aj vlastnosti farieb pre daný typ. Vy ste boli na konzultácii u pani Oravcovej keď ešte používala CMB systém alebo už tento nový? Pýtam sa len tak pre zaujímavosť. To video má dosť zlú kvalitu čo je škoda, takže z toho sa tie farby úplne vidieť nedajú. Inak pri určovaní typu pani Oravcová nehovorila nič v zmysle ako: „Tak, toto je refined.“, ani: „Toto je chladné leto.“ Naopak popisovala vlastnosti farieb na jednotlivých šatkách, ako napríklad (približne): „Toto sú chladné farby s najväčšou prímesou čiernej.“ Až úplne na konci keď zostala iba jedna najlepšia šatka mi povedala, že to je typ chladnej zimy.

Napadajú mi dva dôvody prečo Imogen Lamport nazvala typy úplne inak. Buď sa chcela odlíšiť alebo chcela pomocou netradičných názvov odbúrať zažité predstavy akože svetlé leto musí byť modrooká platinová blondína a podobne. A možno kombinácia obidvoch a prípadne nejaké ďalšie. :)

Siv11
212 příspěvků 27.10.16 13:32

@andiem Byla jsem tam před těmi novými typy. Ta „touha po odlišení se“ je přesně to, o čem jsem psala v tom původním příspěvku :-). A k tomu světlému létu, spousta příkladů udávaných jako světlé léto jsou vlastně odbarvené blondýny nebo ne? Chtěla bych je vidět s původní barvou vlasů, docela by to člověka dovzdělalo :-).

Sépia
424 příspěvků 27.10.16 16:09

@Siv11 Chápem vás že z názvov skupín ste zmätená. Mne to tiež nič nehovorí (myslím názvy Imogen Lamport). S názvami " jar, leto, jeseň, zima" a popisnými „svetlý, tmavý, tlmený, jasný, chladný, teplý“ sa človek stretáva na internete častejšie. Aj tak predstava laika čo si pod tým vybaví asi len čiastočne zodpovedá tomu, čo presne je tým myslené. Ako veľmi svetlý, ako veľmi tmavý, no a čo tak čosi medzi tým?
Vyznať sa v typológii farieb musia len profesionáli. Vám predsa stačí ak vám niekto zmysluplne vysvetlí čo a ako máte nosiť a ako to má vyzerať, nie? Ako to @andiem napísala, pri konzultácii dostanete informácie o vlastnostiach svojich farieb ( a názov skupiny, typu).
Operačný systém, niečo čo má používať široká verejnosť, má byť intuitívne použiteľný uživateľovi, farebný systém je pre profesionálov. V tom ja vidím rozdiel. Keby som vás zahrnula celou teóriou o farbách, boli by ste dosť vydesená-)) Nie je to len tak jednoduché ako to popisujú v knihe, ktorá má koniec koncov za cieľ spropagovať CMB;-) Tí typológovia po svete to kvôli tej knihe nazabalia;-))
Siv, vy by ste aj chirurgovi počas operácie kibicovala s čím a ako to má robiť a koľko nástrojov použiť ;-)))
Tá kniha o 12 typoch je veľmi zjednodušujúca, aby si tam každý čosi našiel.
Intuitívne si nájdete aj v iných systémoch " svoje farby". Stačí hľadať v popisoch " 1, jasné, 2. chladné až neutrálne.

Sépia
424 příspěvků 28.10.16 08:47

Tu je ten prevodník názvov Color Me Beautiful na pochopenie, už to tam nevisí:

Svetlý chladný = Svetlé leto
Svetlý teplý = Svetlá jar
Tmavý chladný = Tmavá zima
Tmavý teplý = Tmavá jeseň
Tlmený (v knihe „Jemný“) chladný = Tlmené leto
Tlmený teplý = Tlmená jeseň
Jasný chladný (Kontrastný chladný) = Jasná/Kontrastná zima
Jasný teplý (Kontrastný teplý) = Jasná/Kontrastná jar
Chladný jasný (Chladný kontrastný) = Chladná zima
Chladný tlmený = Chladné leto

Tam zmenili len názvy, už používajú tie popisné. Povedala by som, že rozdiel medzi kontrastným chladným a kontrastným teplým nie je len nepatrný.

„Zpet na rocni obdobi jsem se tak trochu nedobrovolne preorientovala kvuli blogu pi Oravcove“. Siv, ale to je to isté, aká preorientácia? Ide len o názov.

Příspěvek upraven 28.10.16 v 21:49

Sépia
424 příspěvků 28.10.16 18:04

@andiem Na tom odkaze je to pekne názorne ukázané - nový systém Imogen Lamport, s čím robí pani Oravcová. Vyznať sa v tom detailne je predmetom kurzu farebnej typológie @Siv11 .
Ja to vidím ako zmysluplné delenie niekoho kto sa vo farbách vyzná poriadne, na rozdiel od niekoho kto sa zoznámil so základmi v populárnej knihe určenej verejnosti. Kurz CMB stojí cca 54.000 Kč. Tam by ste zistili podrobnosti. Na svojich obrázkoch pani Oravcová pre neznalých nového systému uvádza ešte staré názvy.
Ako píše " Od leta 2015 pracujem so systémom “Absolute colour system”, ktorý rozdeľuje farebné typy až do 18 skupín. Vďaka tomu môžem klientom odporučiť farby a ich kombinácie ešte presnejšie". Nejde len o odlíšenie sa, ide o to robiť veci lepšie!
A tu je to dostatočne vysvetlené tiež http://www.vizazista.sk/…nterest.html.
Neviem, čo očakávate od informácii zadarmo na internete. :-)
Myslím že na weboch, blogoch, youtube je toho až-až.

Siv11
212 příspěvků 28.10.16 22:59

@Sépia K čemu ten převodník? Tahle přiřazení znám :-D. Bylo by mnohem zajímavější a užitečnější, kdybyste mi rozepsala ty nové typy a přiřadila k nim staré, abych zjistila, které ty dva nové přebývají a mezi které dva staré patří. Argumentace „tomu rozumí jen ty, které zaplatily za školení přes 50 000,–“ neberu. A to, že mě to nemusí zajímat? Kdyby mě to nezaujalo, tak tu nediskutuji :-). Důvod, proč mě barevná typologie zaujala, je zavedení logického systému tam, kde jsem o něm dříve neměla ani tušení. Základní pravidla mi dala dost, abych si předělala šatník. Kdybych narazila na stránky, kde by místo logiky byly iracionální názvy a tenhle druh vysvětlení, nevěnovala bych tomu ani jeden večer. Chápu, že je obrovský rozdíl ve zkušenostech. V logice ale ne. Chápu, že přidání dalších dvou typů je obohacení, ale změna názvů, která ruší logickou navigaci v problematice, mi přijde jako downgrade. Tak trochu změna na efekt. A na to, že je CMB zjednodušující, jsem už taky přišla sama :-).
Shrnula bych to asi takto: Buď bereme barvy jako fyziku, a proto tam skutečně existuje určitý absolutní systém. Ten by měl být logicky vysvětlitelný a aplikovatelný. Různí vizážisté se liší svými zkušenostmi a schopnostmi jak tento systém aplikovat. Nebo to absolutní není, každý si může systém přetvářet a podle sebe pozměňovat. V tom případě se bavíme o něčem tak relativním, že to jen odráží osobní názor té které typoložky a v podstatě to ani nestojí za diskuzi.
P. S.: Chirurgovi bych neradila, jak má operovat, mimo jiné i kvůli tomu, že na jedné lékařské fakultě učím.

Sépia
424 příspěvků 29.10.16 08:52

@Siv11 prevodník som dala na to, aby ste vedeli tie typy identifikovať a srovnať si tie čo sú na internete s názvami ročných období s tými v knihe. Môže to samozrejme pomôcť aj ostatným, nielen vám. Ak to vy poznáte (čo som nemohla vedieť, reagovala som na vašu nechuť " vracať sa k jar, leto"…z čoho to vyzeralo, že to považujete za niečo iné) tak to nepotrebujete, ale niekomu to možno pomôže.
Rozpísať nové typy a priradiť k nim staré sa úplne nedá - píše to i pani Oravcová. Pretože nové skupiny Imogen Lamport zložením farieb nie sú celkom identické s 12 dielnym systémom. Názvy skupín má podľa pocitového dojmu, aký vytvárajú. Nakoľko je to pracovný nástroj, je len jej vec ako si to nazve. Svojim klientkam to iste vysvetlí na konzultácii. Nemyslím celý systém ale informáciu pre konkrétnu klientku o jej farbách. Na blogu aj Pintereste má ukážky kde pekne vidíte aké sú tam farby.
Farby sú fyzikálny jav. Majú svoje vlastnosti, podľa ktorých sa dajú posudzovať. To je základ, nie už nejaká selekcia do 12 skupín, ktorá je vytvorená CMB typológom. V každom obore sú nejaké koncepcie, toto je len jedna z nich. Ja pracujem s farebnými priestormi. Tam žiadna jar, leto, jeseň, ani zima ;- nie je.
Za základ nového systému berie rozdelenie na " jar, leto, jeseň a zimu" z nových systémov len koncept 4×4.
Systém 22 skupín SCAS má základ 4 skupiny tint, tones, shades a hues. Tie sú podelené ďalej. To je systém z fyziky:-), tak je to v odborných knihách o farbách. Jar, leto, jeseň, zima je výtvarné delenie (Bauhaus). A tieto dva spôsoby delenia sa prelínajú. (Zdroj: https://sk.pinterest.com/…-colour-the/ ) Všetky skupiny sú dosť podrobne popísané a ukázky farieb sú aj na Pintereste. Dokonca aj z Pantone, a rôzne vzorkovníky dostupné z internetu.
Chápem vás, že sa snažíte zisiť ako to je, ale predstavte si to v svojej profesii. Svojim študentom medicíny vykladáte iné veci ako pacientovi. To je paralela k tomu čo som sa vám snažila naznačiť príkladom o kurze farebnej typológie. Proste ako laik sa dostanete len k obmedzenému prísunu informácií. Pacientovi poviete základné informácie ale nebudete mu obširne vysvetľovať to čo medikom.
Napriek tomu si myslím že vďaka tým popisom k farebným skupinám je možné ako-tak si tam nájsť to svoje.
Snažila som sa, ale to je len odhad - bude vaše Dynamic? Dynamic by imogenl ”Bright, Medium depth, Neutral-Cool (Warmish equivalent is Radiant)” —
Naozaj sa to nedá presne priradiť. V 22 skupinách ˇRadiant winter" a „Clear Winter“.

Katharo
13 příspěvků 08.12.16 23:00
@Siv11 píše:
@Katharo Tak co já jsem četla, tak nejsou. jako dominantní vlastnost totiž vůbec nemusí mít tmavost, ale studenost (zima nebo léto), teplost (podzim nebo jaro), tlumenost - málo kontrastu, kontrastnost (příklad tuším Alek Wek) plus ta tmavost. Takže vyloučit můžeme asi jen světlé léto a světlé jaro. Navíc vzhledem k tomu, že my tady moc černochů a dalších „people of color“ nepotkáme, jsme asi ti poslední, kdo na tuhle otázku může odpovědět.

Teď jsem narazila na fotky mladičké Angeliny Jolie.. Myslím, že tady je to dobře vidět.

Siv11
212 příspěvků 09.12.16 09:06

@Katharo Promiňte, ale po tak dlouhé době se nechytám. Co je vidět?

Katharo
13 příspěvků 09.12.16 17:05
@Siv11 píše:
@Katharo Promiňte, ale po tak dlouhé době se nechytám. Co je vidět?

Já se omlouvám, zapomněla jsem na tuto diskuzi a až včera, když jsem narazila na tyhle fotky, jsem si vzpomněla. Reaguji fakt po dlouhé době. Řešili jsme to, jestli je Angelina zimní, nebo letní typ. Já tvrdím, že zimní přestože se mnohde uvádí, že je letní typ.

Siv11
212 příspěvků 11.12.16 17:34

@Katharo Když se podívám na Angelinu, nedokážu vnímat její oči. Automaticky mi pohled sjíždí na její rty. Prostě dívat se na ni = dívat se na její rty. U Megan Fox bez problému vnímám primárně oči. Pro mě je to znamení, že ta rudá rtěnka tvoří s Megan harmonický celek, ale s Angelinou ne. Mám to tak u lidí, co „nejsou sladění“, tj. špatná barva vlasů, makeupu… Při rozhovoru s nimi mi pohled uhýbá stranou, jako bych se na ně vnitřně nechtěla dívat. Naopak pokud potkám nějaký perfektně sladěný typ, tak to jsem schopná se za takovou osobou ohlídnout (i za ženskou :-D). Asi jsem závislák na harmonii :-).

Katharo
13 příspěvků 11.12.16 17:39
@Siv11 píše:
@Katharo Když se podívám na Angelinu, nedokážu vnímat její oči. Automaticky mi pohled sjíždí na její rty. Prostě dívat se na ni = dívat se na její rty. U Megan Fox bez problému vnímám primárně oči. Pro mě je to znamení, že ta rudá rtěnka tvoří s Megan harmonický celek, ale s Angelinou ne. Mám to tak u lidí, co „nejsou sladění“, tj. špatná barva vlasů, makeupu… Při rozhovoru s nimi mi pohled uhýbá stranou, jako bych se na ně vnitřně nechtěla dívat. Naopak pokud potkám nějaký perfektně sladěný typ, tak to jsem schopná se za takovou osobou ohlídnout (i za ženskou :-D). Asi jsem závislák na harmonii :-).

Já si nedokážu představit, že by takhle rudá rtěnka sedla všem zimním typům na 100% jako Megan Fox. Nevnímám to nicméně na Angelině nijak rušivě, mimo to ona už taky není zrovna mladá paní.

Sépia
424 příspěvků 13.06.17 18:37

Pre tie z vás ktoré sa chcú pohrať s novým programom Lory Alexander https://colorwise.me/?…!#wizard

MichaMach
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.17 23:50

@Sépia Vyzkoušela jsem na několika fotkách a stránka mi střídavě píše klasický podzim/zima, což jsou varianty, mezi kterými sama váhám. Takže z fotky to opravdu přesně nejde.

andiem
22 příspěvků 14.06.17 11:14

@Sépia díky za odkaz. :) Tiež som sa pohrala s rôznymi fotkami a vyšli mi rôzne typy zimy - classic, cool a leta - classic, soft, cool, čo v podstate potvrdzuje to ako to je, a teda že moja farebnosť je chladnejšia. :D

Zrzunda
128 příspěvků 14.06.17 12:15

Warm autumn a warm spring :) potvrzení toho, mezi čím váhám, ale aspoň nejsem úplně vedle, díky z aodkaz

Morrighan
1335 příspěvků 15.06.17 22:25

Tak mně vyšel classic autumn. Já myslím, že to má pravdu, ale chce to trochu kvalitnější fotku. Nejdřív jsem tam dala starou a ještě naskenovanout a to mi dalo zimu, což je absolutní blbost xD

xSx
590 příspěvků 16.06.17 10:16

Já jsem zkoušela asi 3 fotky, pokaždé mi vyšlo buď classic winter, classic summer a jednou warm autumn. Warm autumn určitě nejsem, protože v zemitých barvách rezavé a lesansky zelené vypadám jak debil :D winter a summer mají celkem podobnou paletu barev. Víte někdo, jestli winter a summer jsou studené typy? Dík

MichaMach
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.06.17 10:59

@xSx Je to obojí studené, rozdíl jen v tmavosti a trochu kontrastu. Angelina Jolie a Katie Holmes jsou namátkou takové dva případy nevyhraněného vzhledu, které některé typoložky hází do zimních typů a některé do letních.

Majka22
332 příspěvků 03.07.17 00:05
@MichaMach píše:
@xSx Je to obojí studené, rozdíl jen v tmavosti a trochu kontrastu. Angelina Jolie a Katie Holmes jsou namátkou takové dva případy nevyhraněného vzhledu, které některé typoložky hází do zimních typů a některé do letních.

Já bych se spíš přikláněla u Angeliny k podzimu (i když asi víc k tmavému, jediné, v čem vypadá vážně hrozně, je studená blond, jinak jí sluší relativně skoro vše) jako tady:
 http://www.truth-is-beauty.com/…-soft-autumn

Holt barevná typologie je spíš umění, nic exaktního, tedy výsledky nikdy nebudou jednoznačné.

Maya_nueva
9 příspěvků 27.09.17 20:05
Typologie v Praze

Hezký den všem,

sháním (skoro)odbornici na barevnou typologii v Praze a blízkém okolí. Někdo doporučoval Hanu Haulišovou z TopImage, já ale hledám něco víc studentského, třeba i někoho, kdo to dělá jen jako koníčka a cenově by se vešel do 1000 Kč. Uměl byste mi někdo poradit?

Uživatel je onlineMoudd
75 příspěvků 26.03.18 12:39

Vím, jaké barvy mám nosit, ale NEVÍM, kde je sehnat :-)
Jsem otrávená z jarního chození po obchodech. Nesehnala jsem opět nic.

Sépia
424 příspěvků 27.03.18 11:47

@Moudd No a aké farby teda sú to? Každá značka má kolekcie v trendových farbách, ale občas sa nájde aj mimo toho niečo.

bluciste
37 příspěvků 09.04.18 16:47
Typologie..

Ahoj, nemohu si poradit se svou barevnou typologií, pomůžete? :) omlouvám se za foto, ale na této je asi nejlépe z těch co mám vidět barva pleti i přirozená barva vlasů

Sépia
424 příspěvků 09.04.18 17:19

@bluciste Svetlé vlasy, svetlá pleť. Oči nevidno. Na odhad to chce lepšiu fotku.

Stránka:  « Předchozí 1 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Jak vypadá módní deziluze

Autor: Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture.... Celý článek