Burda - domácí šití

Fotoalbum tématu (2588) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
MP blanka
2169 příspěvků 30.11.19 11:52

@Puffin -s takým pomocníkom a strážcom to bude zábava! Tak nech vás neopustí nadšenie!

Dani17
477 příspěvků 30.11.19 14:02

@Puffin :-D Ještě nedávno toto dělala i naše Mery ( než se přes noc ztrtila) :-(
Ja jsem rozložila papír nebo látku, už tam ležela. Netuším co jí na tom tak lákalo :-)

Puffin
212 příspěvků 30.11.19 17:05

@Dani17 Naše kočka jde okamžitě po papíře i látce a strká čumák s fousky ke stříhajícím nůžkam.
Tak, zkušební model mám. Schválně jsem slečnu poprosila o svetr, zřejmě se pod kabát bude někdy nosit. Přikládám fotky. Plánuji trochu víc vykrojit zadní část průramku - tak, jak jsem si nakreslil červenou fixou. A váhám, zda není celkově moc úzký. Látka na kabát je tak středně silná, podšívka bude tenká. Co myslíte, mám přidat vůli?

MP blanka
2169 příspěvků 30.11.19 21:34

Skúšobný model je z tenkej látky, a aj tak je slečne úzky cez prsia v páse a možno v hornej časti bokov. Rozhodne pridať, ale dolnú šírku by som asi nechala takúto. Zdá sa mi, že ste strih až moc skrátila v hornej partii, schválne skúste, či sa vám bude dať bez násila vložiť pod ramenný šev prst. Okrem toho má slečna vystúplu pravú lopatku, a na tejto strane to bude chcieť pridať ešte trochu viac. Predĺženie na pravej strane sa ale prejaví šikmým zvrásnením látky smerom pod pazuchu. Na vytvarovanie podľa tela musíte predĺžiť tento ramenný šev, a urobiť trochu väčší plecný odševok. Možno na strihu žiadne plecné odševky nie sú, ale na takomto vytvarovanom, nie voľnom kabáte, by som ich odporučila. Teda predlžiť ZD v hornej partii a aj oba švy, pravý o niečo viac, aby aj odševok mohol byť širší (/ aj dlhší /, Skúste si na postave plecný šev rozpárať, samo sa vám ukáže, o koľko to bude treba. Potom na rameni zhrňte látku asi 3 cm k sebe / odševok /. Uvidíte, ako sa zadný diel zmení. Väčšiu šírku odševku na pravej strane neprežeňte, aby ste si nevyrobila iný problém.
Predný diel je na tom horšie. Okrem toho neprimeraného skrátenia v ramenách hlavne nesedí ten tvarovaný prsný šev. Jeho horná - vodorová strana v ktorej je prsné vybratie, by mala ísť slečne aspoň plus - mínus cez prsia, inak sa nezbavíte toho zvrásnenia, ani toho ťahania cez prsia. Rukáv zatiaľ neriešte, nestrihajte, to má čas. Najskôr vychytajte trup. Ospravedlňujem sa za dlhší komentár, aj za to, ak to nie je pre vás zrozumiteľné. Odpoviem rada na ďalšie otázky a nebojte, ten kabát dorobíte, nedajte sa odradiť týmto začiatkom.

MP blanka
2169 příspěvků 30.11.19 21:49

Ešte malý dodatok. To predĺženiw PD a ZD k ramenám nebude musieť byť veľké, uvidíte sama, ak si na postave tie ramenné švy rozpárate, o koľko to skočí ( 1 - 1.5 cm, nie viacej, aj tu musíte rátať s tým, že na objemnejšej látke sa to ukáže malinko inakšie / Tvarovanie cez lopatky je možno na strihu v deliacom šve, ale ja by som odporučila tie odševky. / Na poslednej fotke sa mi ešte zdá, že nejako nesedí zošitie BŠ. Nielen že to tiahne a chce povoliť, ale aj výškovo. Ja všetko skúšam, a tu by som ešte na slečne rozpárala hornú časť BŠ, po boky, nechala by som diely, nech sa samé povolia, a potom by som si poznačila zmenu, Tipujem, že ZD sa trochu prevesí smerom dolu, v mieste, kde zostal šev nerozpáraný, sa zloží malý záhybok. To znamená, že pásové značky, ako boli na strihu, nebudú licovať, inými slovami ZD treba posunť nižšie. Sama potom rozhodnete, či v prieramku BŠ ZD predĺžite o rovnaký rozmer, alebo radšej podstrihnete ten predný podľa zadného. Nepárajte nič na stole - musíte to mať oblečené, aby sa zreteľnejšie orejavila zmena.

Vinca_minor
1331 příspěvků 30.11.19 21:52

@Puffin @MP blanka Jakožto osoba šitím nepoznamenaná jen zírám nad zdejší profesionalitou. Před vámi oběma klobouk dolů.

MP blanka
2169 příspěvků 30.11.19 22:14

@Vinca_minor - pomalšie, pomalšie. Ja sa šitím živím, a ako tu kedysi niekto napísal, od krajčírky očakáva, že tomu asi trochu rozumie, Oceniť treba @Puffin. Dúfam, že to dotiahne do zdárneho konca. Ja som tušila od začiatku, že to nebude úplne jednoduché. O to viac oceňujem ju, ako aj všetky hobby krajčírky, ktoré niekedy profesionálne krajčírky strčia do vrecka.

Puffin
212 příspěvků 30.11.19 22:29

@MP blanka Děkuji mnohokrát, moc si Vašich rad cením. Už jsem odpárala rukáv a rozpárala ramenní švy a zítra budeme pokračovat. Je mi jen trochu divné to členění švy přes prsa, na fotce v Burdě to vypadá, že šev prsa jakoby obkružuje (ale je to tam vidět blbě). Na zkušební model jsem se snažila zachovat poměry, ale naživo na zkušebním modelu to prostě vypadá divně.

Vinca_minor
1331 příspěvků 30.11.19 23:43

@MP blanka Já vím, že se tím živíte. Ale to bohužel ještě neznamená, že kdo se šitím živí, ten je profesionál. @Puffin je skvělá, že se pustí do složité úpravy kabátu, vy tím, že vidíte vše, co je třeba upravit, a jste ochotná odborně poradit. A já jako laik jen zírám.

MP blanka
2169 příspěvků 1.12.19 00:25

@Puffin - tiež mi nedá spať ten šev na PD. Napadlo ma, či bolo naozaj treba strih o toľko skracovať. Predsalen - 20 cm? Na fotke slečna nevyzerá, že by mala taký problém vôjsť do konfekčnej veľkosti, možno iba s menšími úpravami. Ako by to vyzeralo, keby ste použila pôvodn strihý, a možno iba trochu skrátila výšku prieramkov? Ono, viete, každý zásah do strihu so sebou nesie aj určité rizika, jedna zmena vyvolá ďalšiu.

MP blanka
2169 příspěvků 1.12.19 00:27

@Vinca_minor - ďakujem :-)

porjk
2926 příspěvků 1.12.19 08:11

@MP blanka Klobouk dolů smekám :). Moc se mi líbí, jak detailně jste popsala, jak kterou změnu provést a proč. Já jsem amatér, moje poznámky by byly typu: na prsou nesedí, v oblasti lopatek bych přidala apod. A možná by se podobně vyjádřil i některý profik. A taky vím, o co snazší je to ukázat, než popsat, aby to bylo srozumitelné. Přimyslete si ode mě tleskajiciho smajlika :)

MP blanka
2169 příspěvků 1.12.19 09:29

@porjk - ďakujem, a máte pravdu, ďaleko ľahšie by mi bolo, keby som bola na mieste a mohla názorne ukázať, čo, ako a prečo treba a aj @Puffin by to bolo jasnejšie. No, snaď to aj takto korespondenčne dotiahneme do úspešného konca.

Puffin
212 příspěvků 1.12.19 10:05

@MP blanka Hlásím se zase do korespondenčního kurzu. Takhle vypadá zkušební model po úpravě ramenních švů, i ty záševky tam jsou :-) Výška a sklon ramen se fakt dost liší… Teď jdeme na boční švy.

Puffin
212 příspěvků 1.12.19 10:08

Teď na fotce vidím, že levé rameno dělá něco, co nemá. Tak druhý pokus… To už mi přijde použitelné.

Puffin
212 příspěvků 1.12.19 10:36

A teď po posunutí bočních švů. PD jsou oproti ZD asi o 1.5 cm výš…

benyka
7900 příspěvků 1.12.19 11:28

@Puffin Já se přiznám bez mučení, že vůbec nerozumím tomu střihu - resp. co a jak má ten oblouk řešit při tvarování dílu. Připadá mi to strašně složité na představivost a neúměrně pracné na provedení. Přitom kdyby to nebylo vedle fotky vidět nakreslené, tak bych ani nepoznala, že tam nějaký takový šev je. Obdivuji vaši odvahu do toho jít a držím palce, aby se to povedlo.

Puffin
212 příspěvků 1.12.19 12:32

@benyka Myslím, že vepředu to zastane funkci prsního záševku vedeného od pasu, vzadu podobně - tvaruje zúžení pasu oproti vrchní části zad.

MP blanka
2169 příspěvků 1.12.19 13:30

@Puffin - výborne, posunuli sme sa dopredu. Pôjdem zaradom, podľa fotiek a začnem s ramenami. Slečna má dosť padnuté plecia, neuvažujete o tom, že by ste jej ich trošku vyrovnala? Myslím na vypchávky, nemusíte použíť hned tie hrubé kabátové, ale nejaké stredné, opticky by to postave pomohlo. V tom prípade budete ale musieť ešte o niečo popusťiť plecné švy, nie v celej dĺžke, iba smerom k prieramku, zmenšiť sklon. Vyskúšajte a potom sa rozhodnite. Plecné odševky budú fajn, ale posuňte ich smerom ku stredu, približne tak, aby predĺžená os odševku smerovala k stredu lopatiek. Na stredovom švu si poznačte miesto pása, a vybranie, ktoré v tom šve je, môžete v tomto mieste trochu zväčšiť. Deliaci šev nie je dobrý, vidíte správne. Spôsobuje to nižší sklon ľavého pleca, a tiež to, ako je ušitý. Takže ho rozpárajte, vyžehlite, ak je na ňom pomačkanie z šitia a upravte ho. Najskôr si na kabáte, oblečenom na postave vo vodorovnej línii zašpendlite to, čo sa pod švom vlní. Potom šev rozpárajte a vyžehlite. Hornú časť nechajte tak ako je, upravovať budete iba tú spodnú a pozor - iba ľavú stranu, o rozmer, ktorý ste získala pri skúške. Potrebujete ho znížiť / ľavé rameno je nižšie /,Oblúk alebo sama zakreslite, alebo si pomôžte tak, že o potrebný rozmer položíte nižšie pravú stranu a obkreslíte. Zošitie šva do oblúka tak, aby bol hladký je ťažšie, ako zošiť rovný šev. Môžete si pomôcť tak, že položíte papierové diely k sebe tak, ako majú byť ušité a urobíte si niekoľko značiek na hornom a spodnom dieli oproti sebe a tie prenesiete na látkové diely. Potom si na vnútornej strane oblúka urobte niekoľko jemných nástrihov, kratších ako je šev, za ktorý budete šiť. To vám pomôže vyrovnať diely pri šití, a odstránite tým nepekné záhybky.
Ideme ku druhej fotke - mimochodom chválim za výbornú fotodokumentáciu. Je vidieť, aký má slečna postoj, a tak sa potvrdzuje môj predpoklad, že treba predný diel v bočnom šve posunúť vyššie. Prieramok jej bude asi tesný, urobte ho trošku hlbší / súvisí s tým väčším skracovaním strihu /.
Tak a teraz si dám pauzu, idem sa prezliecť, teoreticky o pol druhej by mala prísť zákazníčka, takže pokračovanie nabudúce.

benyka
7900 příspěvků 1.12.19 14:23

@Puffin Díky za nákres. Takhle jsem si to nějak rozklíčovala, Ale šít bych se to neodvážila, ty zatáčky jsou na mě moc ostře klopené. :-)

Puffin
212 příspěvků 1.12.19 14:33

@benyka Začínám mít pocit, že jsem se jako středně zkušený tříkolkář přihlásila na Tour de France…

Puffin
212 příspěvků 1.12.19 14:40

@MP blanka Tak jsem zkusila našpendlit, zda dobře chápu… Vzadu i vepředu vlevo zkracuji vnitřní přední díl (na jeho horním okraji), vepředu zužuji oba vnitřní přední díly.
Vzadu v pase trochu zabírám středový šev. Ramenní vycpávky jsou dobrý nápad, ale žádné doma nemám, zítra zakoupím a vyzkouším. (A rukávu si prosím nevšímejte, chtěla jsem předbíhat, ale evidentně to není dobrý nápad.)

benyka
7900 příspěvků 1.12.19 14:42

@Puffin Mě neberte vážně, jsem čirý amatér a chodím nejradši pěšky, cestou nejmenšího odporu. :-)

Moudd
119 příspěvků 1.12.19 15:10

@Puffin Obdivuju,že jste se pustila do tak členitého střihu. Já si v mládí šila silný prošívaný kabát jednoduchého střihu, ale i tak to byla strašná práce, nikdy víc :-).Jakou barvu a materiál jste zvolila, už máte látku?

Porkpiehat
1869 příspěvků 1.12.19 16:16

Při šití je stejně důležité to, co je vidět, jako to, co vidět není.

Stránka:  « Předchozí 1 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek