Na výletě v Londýně

30.01.15 | autor Ada

Nechtěla jsem článek pojmenovat "londýnské nákupní tipy", protože tak komplexní není. Na důkladné prolézání města ani nebyl čas, přidaly jsme se s kamarádkou narychlo k dalším přátelům a strávily jsme v Londýně jen tři dny. Několik zásadních nákupních bodů jsme ovšem stihly!

* londyn.jpg

Londýn je jedna ze světových módních metropolí, je tu bohatý kulturní život a etnicky pestré obyvatelstvo. Inspirace proto doslova chodí po ulicích, jen si jí všímat. Jako ženu mě zaujalo, kolik je v Londýně hezkých chlapů: ne že by všichni byli rození krasavci, ale většinou byli pěkně oblečení, učesaní, měli krásné kožené boty - klidně i k riflím a tričku -, nesmrděli a tvářili se sebevědomě. Ani zedník v kalhotách od malty neměl na hlavě a na obličeji rozcuchané roští. O postarší anglické gentlemany se tu samozřejmě zakopává na každém kroku:

Ženy jsou na tom trochu hůř, tedy především ty mladé. Pověsti o obtloustlých Angličankách ve skinny džínách, khaki parkách a s vrabčím hnízdem na hlavě bohužel nelžou. Naštěstí takové nejsou všechny, některé jsou velmi elegantní a teď v zimě nosí kabáty všech možných střihů a barev.

Inspirací v líčení zase mohou být všudypřítomné muslimky. V Londýně je jich opravdu hodně. Nevím, jestli tu žije tolik muslimů, nebo jsou to turistky, které sem jezdí nakupovat (nejvíc jsme jich potkávaly v kosmetických odděleních obchodních domů, kde v hloučcích okupovaly stojany s dekorativní kosmetikou). Ve čtvrti Shepherd's Bush, kde jsme bydlely, však byly místy prakticky pouze muslimské obchody a restaurace - kebabárny, restaurace s libanonskou, damašskou, tureckou, arabskou kuchyní, obchody s arabskými parfémy a kosmetikou a orientálními látkami.

Muslimky často chodí v čádorech, tedy komplet zahalené kromě obličeje, který mají  perfektně nalíčený. Jen sem tam to trochu přeženou: v Selfridges jsme potkaly muslimskou matku s komicky děsivě namalovaným obočím, které připomínalo dvě rovné tlusté linky, nad kořenem nosu téměř spojené. Za ní kráčely dvě dospělé dcery a na první pohled bylo jasné, že používají při úpravě obočí stejnou šablonu jako maminka. Muslimky - tady ovšem pouze v hidžábech - často potkáte i v obchodech jako prodavačky. Je tu i dost černochů a černošek, i když ne tolik, jako v USA; a také bledých, skoro severských blondýnek. Má to jeden zajímavý efekt, ve stojanech s dekorativní kosmetikou najdete make-upy od vápnově bílých až po tmavě hnědé. Ještě že se taková škála neprodává u nás, umím si představit, že některé slečny by se tím černošským s radostí natřely, aby vypadaly opáleně.

Jednou jsme na ulici potkaly školkový štrůdl asi dvaceti prcků a byly v něm, trochu buransky řečeno, děti všech barev. Zkrátka, jestli chcete vidět, jak vypadá skutečné multikulturní prostředí - ne to, co si představujeme na českém písečku, tj. homogenní bílá většina a sem tam nějaký Rom -, zaleťte si do Londýna. Je to xenofobova noční můra!

Ale zpátky k obchodům. Navštívily jsme samozřejmě Primark, jednu z větších poboček na Oxford Street, a musím říct, že jsme byly zklamané: je to velký obchod a oblečení je tam levné, ale to je asi tak všechno. Výběr je prakticky nulový, ještě pod úrovní New Yorkeru nebo Terranovy, a kvalita opravdu hadrovitá. Na velikosti se nedá spolehnout, a to ani u zdánlivě stejných výrobků - kamarádka si zkusila červené tričko s bardot výstřihem, a protože se jí líbilo, vzala si ještě černé, jenže se jí zdálo podezřele menší. Šla si ho tedy raději zkusit... a nakonec si musela vzít o číslo větší, i když střih byl úplně stejný.

Velkou plochu zabírají regály s obyčejnými tričky a tílky všech barev a velikostí, ale zase: jedna barva je z jakž takž dobrého materiálu, ta vedle najednou z tenké hadrovité látky; a někde se kvalita klidně liší i v rámci jedné barvy, jen třeba M jsou dobré a L ne.

Nakonec jsme s kamarádkou obě konstatovaly, že nemá smysl se v Primarku hrabat, protože výtěžnost je mizerná. Mnohem lepší je TK Maxx, evropský bratr amerického TJ Maxxu, kde je také potřeba přehrabovat podobně jako v sekáči, ale najde se tam mnohem zajímavější zboží. Je tu velký výběr outletových značkových kusů - teď zrovna značky Moschino, Alberta Ferreti, Helmut Lang, Stella McCartney, Lanvin a další - i neznačkového zboží nejrůznějších stylů. Kamarádka byla nadšená, našla si tam spoustu šatů včetně krásného plesového modelu z hedvábí pošitého korálky, zlevněného z nějakých 200 liber na 16,99, což byl jednoznačně kauf výpravy; i já jsem si nakonec koupila kimonový kabátek z levnější moschinovské řady Love a dva zajímavé řasené topy, i když jsem do Londýna původně nejela nakupovat oblečení a nejvíc jsem utrácela za ochutnávání místních dobrot.

Prošly jsme také obchodní domy Selfridges, John Lewis a House of Fraser. Nejlepší byl asi House of Fraser, kde je pestrá nabídka a hodně stojanů se zlevněným zbožím. Mám odsud doma pár věcí, které jsem si koupila přes internet, a kdybych bývala chtěla nakupovat, něco bych si určitě vybrala. Naopak John Lewis bylo šlápnutí vedle, výběr mi přišel tak trochu jako v Marks & Spencer: hezké, povětšinou i kvalitní věci, nad kterými jsem si ovšem říkala, že na tohle jsem ještě moc mladá. Podobný pocit jsem měla bohužel i v Selfridges. V levnějších patrech je dobrý výběr kvalitní konfekce za snesitelné ceny - Ted Baker, Pied a Terre, French Connection, Karen Millen, Jaeger -, ale většinou je to trochu nuda. Jestli chcete kvalitní klasiku, třeba pouzdrové šaty, košile, kabáty, tak nebudete vědět, kam dřív skočit, zajímavé nápady jsme ovšem našly až v patrech se značkovou módou.

Na fotce Ted Baker a část kolekce, která se zjevně inspirovala Gucciho ready to wear na jaro a léto 2014 :)

Značková móda je pochopitelně drahá, ale je fajn prohlédnout si ji pěkně zblízka a moct si ji vyzkoušet. Když si nesete do kabinky šaty od McQueena nebo Roksandy Ilincic či korálkovou plesovou róbu za 400 liber, prodavačky se ještě usmívají a otevírají vám dveře, místo aby vás, znavené a rozčepýřené turistky z východu, sjížděly pohledem, jako byste chtěly něco ukrást.

Některé obchodní domy jsou krásné i samy o sobě, třeba Liberty. Budova byla postavena ve 20. letech minulého století v tehdy módním tudorovském stylu.

Honosný dřevěný interiér hostí kolekce známých návrhářů a také značkový porcelán, sklo, domácí vybavení či látky s potisky, ze kterých by se patchworkářkám zatmělo před očima.

Kdybyste se chtěli do Londýna vypravit za nákupy nebo aspoň "window shoppingem", tedy okukováním všeho toho úžasného konzumu, projděte se hlavně po Oxford Street a Regent Street, kde je soustředěno nejvíc domů a obchodů. V ulicích v okolí těchto hlavních nákupních tříd najdete spoustu malých obchůdků, vintage storů (nedá se tomu říkat sekáče, protože jsou to obchody s pečlivě vybranými drahými exempláři), restaurací, drogerií, čokoládoven a čajoven. V běžné londýnské drogerii najdete stojany se sortimentem, který u nás objednáváme z internetu: Essie, Barry M, Sleek, komplet Bourjois...

Ve větší trafice v obchoďáku mají časopisy, nebo spíš tlusté knihy, s fotkami ze všech přehlídek z aktuálních fashion weeků, případně speciály, ve kterých jsou jen boty nebo kabelky. Jsou drahé. Nekoupila jsem, všechno máme na internetu. Ale byl by to krásný dárek třeba pro fashion blogerku.

V uličkách mezi hlavními ulicemi jsou obchody úplně se vším. Třeba s praštěnými šperky.

Volný čas mezi couráním po obchodech a památkách můžete vyplnit třeba krmením veverek, hus, kachen, holubů, slípek, racků a další rozmazlené žebravé havěti v Hyde Parku, St. James's Parku, Green Parku a okolí Temže. Stačí mít něco v ruce a veverky vám lezou po nohách až k pasu a holubi přistávají na hlavě.

Jen dvě rady: jestli chcete hodně nakupovat, počkejte, až bude lepší kurz libry; a taky počkejte na jaro. Londýňané sice v lednu klidně sedí u hospod na zahrádkách, jezdí na motorkách a na kolech, ale dlouhými ulicemi pěkně táhne a každý druhý den prší. Ať si kromě zážitků a čokolády Cadbury nepřivezete taky kašlíček jako já.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Lolula
88 příspěvků 30.1.15 22:09

Promiňte, ale to je článek s hodnotou „nula nula nic“. Primark, Oxford Street a krmení veverek v parku. Do deníčku mladé slečny hezký příspěvek. Tady bych čekala něco víc. Začátek mě pobavil. A představte si, že jsou tady černoši a muslimové a běloši. No panečku.

Příspěvek upraven 30.01.15 v 22:10

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.15 22:45

Musí být každý článek na Pekle dlouhý, obsažný a extra hodnotný? MP je pořád blog a i takovéhle články na něm mají své místo. Pokud ti vyhovuje jen některý typ článků, tak si podle toho vybírej, není nutné číst všechno.

Chany
928 příspěvků 30.1.15 22:55

Mě pobavila ta poslední fotka. Jako by říkala: „a to všechno je KACHNA!“ :-D

Lumikova
25 příspěvků 31.1.15 11:58

To Lolula:
Víte, on každý není v Londýně jako doma. Někteří tam dokonce nebyli nikdy (ó!!!). A pro všechny takové Adin příspěvek svou hodnotu bezesporu má.

Ascari
315 příspěvků 31.1.15 14:59

Co nechápete na větě „strávily jsme v Londýně jen tři dny“? Za tu dobu zevrubnou analýzu neuděláte. Navíc je evidentní, že tam slečny jely HLAVNĚ KVŮLI SOBĚ a ne kvůli článku, a podle toho taky vypadá program.

Cukřinka
7 příspěvků 2.2.15 14:55

@Lolula Intenzivně souhlasím. Měla jsem ten pocit už několik článků zpátky, kdy mě napadalo, že blog možná zrát nemusí, ale autorka by mohla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.15 22:46

Ado, nikde nevidim Camden Town a to je velikanska chyba! Extravagance, second hand, punk, vintage, a vubec vsechno vystredni, silene a „underground“, ale take opravdove starozitnosti…neexistuje lepsi misto v Londyne nez Camden Town, at uz je clovek zaprisahly hipik nebo viktorianska dama.

Tak snad v dalsi reportazi nebo pri dalsi navsteve tam zavitate, slibuji opravdu nevsedni zazitky a nakupy, i kdyz asi ne uplne mainstreamove (darmo v te ctvrti nebydela Amy Winehouse), ale i v NY reportazi byl koutek pro „podiviny“. Jinak zavidim, ja byla v Londyne naposled loni v lete a je porad stejne krasny sam o sobe a tou uvolnenosti a modou v ulicich dvojnasob…

A jinak s cim na 100% souhlasim je moznost si vyskouset saty za 1000 liber bez toho aby se na cloveka koukalo jako na debila (proc to zkousite, vzdyt za ty prachy to musi sedet uplne vsem, ne snad asi). Ja si bezne v US vybiram slunecni bryle v TJ Maxx od Oscar de la Renta, Kalvin Clein, Gucci…na stojanu se slevami, jedny bryle á 20$. Vyzkousim, nesedi, opatrne vratim do regalu…to spousta zen to v predvanocnich slevach hodi rovnou na zem, coz porad jeste hodne tezce snasim. Osobne si myslim, ze prodeji znamych znacek by u nas pomohla ne jen „normalizace“ jejich ceny (jak je mozne, ze v US stoji znackove dziny CK v outletu 40$?), ale i „normalizace“ prodavecek. Normalizace mysleno ve smyslu "Jsou to jenom hadry. Hadry se znackou, ale porad hadry. Protoze az se prodavacky u nas nauci k lidem chovat tak jako se chovaji v UK a US, ne automaticky predpokladat, ze jde zakaznik do obchodu krast (jo, asi si tu televizi, mikrovlnku nebo basu piv schovam pod tilko, ze jo), pak budeme nekde trochu jinde.

Příspěvek upraven 30.01.15 v 23:04

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.15 23:11

Camden Market jsem hrozně chtěla vidět, ale nestihla jsem to, takže ho mám v průvodci zakroužkovaný na příště.
Taky bych chtěla vidět textilní kolekci ve V&A muzeu, důkladně si projít Neal Street, kde je spousta obchodů s obuví, zajít do některé galerie… Je toho hodně. Počkám na teplejší dny a vyrazím znovu.

Dahllie
2222 příspěvků 30.1.15 23:32

V&A je úžasné (pohledem úplného krejčovského laika). A moc pěkná byla výstava svatebních šatů, ale ta myslím v březnu končí.

Černá Nina
153 příspěvků 31.1.15 11:13

A Brick Lane - nejlepsi obchody se zajimavym oblecenim v Londyne, streetart a poulicni akce, Camden Town dost podobne, jen trochu v jinem stylu. :)

Zidi
10 příspěvků 7.2.15 12:22

Souhlasím s tím, že Ada nezmínila „Camden“, tam to je větší zábava než na profláklé Oxford street!!! Je pravda, že jsem na Oxford street také chodila pro základní kousky, ale Camden byl a stále je number one! A co teprve vyhlášené flea markety, kterých je po Londýně mraky!!!

Příspěvek upraven 07.02.15 v 12:23

Alterations
753 příspěvků 7.2.15 12:41

I na té nejvyšší úrovni se v |Londýně dá ušetřit. Já jsem ráda chodila do obchodního domu Liberty /toho jak ho Ada tak hezky vyfotografovala/, kupovat zbytky látek té nejvyšší kvality.

Go-lightly
3429 příspěvků 30.1.15 22:50

Hm. Tak trochu o ničem.

Chany
928 příspěvků 30.1.15 22:52
Jůůů

Už se vidím, jak hraboším v regálu Bourjois, to je odstínů! A k tomu by mi slušel ten růžový kabátek s vázačkou… ;)

Dahllie
2222 příspěvků 30.1.15 22:57

Tři dny jsou opravdu málo. Za ty stihnete možná jen tu Oxford Street. Když jste bydlely ve Shepherd's Bush neříkejte, že jste nebyly v obchoďáku Westfield. Tam je taky skoro všechno a nebývají tam takové davy. Nezmínila jste ani Harrods a okolní Brompton Road, kde jsou také obchody luxusnějších značek. A přitom Harrods je cílem turistů i pro svůj vzhled.
U TK Maxx je třeba si hlídat prodejny, nabídka se dost liší, v City je například mnohem víc luxusnějšího zboží než třeba v té v Hammersmithu.
S popisem Primarku jste se trefila, ale to tak nějak všichni vědí. Pochybuju, že někdo čeká za pár liber bůhvíjakou kvalitu. Ale to mi stejně nebrání tam vždycky něco koupit. Orientují se na trendy věci na jednu sezonu (i když některé sukně či topy mi drží už několik let).
A kdo jde spíš po originalitě a „jinakosti“, ať to zkusí třeba v Camden marketu, to je přehlídka všechno možného a ještě častěji nemožného. A i mnohem menší trh v Greenwich, nedaleko Cutty Sark skrývá zajímavé krámky (a ještě zajímavější kuchyni).
No a kdo chce značky a nevadí mu starší kolekce, ať vyrazí do outletového centra Bicester Village, z centrálního Londýna se tam busem dostanete za hodinu a půl.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.15 23:08

@Dahllie Camden je moje nejvetsi srdcovka! A taky sekace, Heart foundation, Save a child, Oxford foundation, tam jsem vzdycky nachazela neuveritelne kousky, vetsino znackove a za par liber…

Zuzulli
725 příspěvků 30.1.15 23:16

@Chany Mě pobavilo, že někdo, kdo se tady tak nějak pokouší o osvětu, co se týče střihů a materiálů, napíše článek s nakupováním v Primarku

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.15 23:21

Jo, napsala jsem, že tam fakt nemá cenu chodit, protože je to přesně taková šunťárna, jak se dá očekávat.

Bagheera
344 příspěvků 1.2.15 10:40

Ale proč tam vůbec chodíš, zvlášť když máš jen tři dny, za ty roky módního peklení už bys mohla vědět, že je to šunt.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.15 11:44

Já když jedu s kamarádkami na výlet, tak se občas dostanu na místa, kam bych normálně ani nezabloudila. A to jen proto, že tam chtějí kamarádky. Tak třeba to má Ada také tak :-)

papavera
146 příspěvků 30.1.15 23:25

Vzhladom na tie fotky z Primarku by ma zaujimalo, v ktoru hodinu ste tam boli, nevidim ziadne davy :D

Dahllie
2222 příspěvků 30.1.15 23:29

@MP scully Já přímo v Camdenu už pár let nebyla, ale mám ho v aktuálním plánu, takže uvidíme za týden. A charity shopy mám také ráda.
No a dost se těším na Londýn během fashion weeku, plánuju se usadit na nějakém hezkém místečku a zvědavě zírat.

andulka01
1372 příspěvků 30.1.15 23:46

Já vím, že tři dny jsou poměrně málo (pevně věřím, že kromě shoppingů jste stihly i NG, Tower a tak, protože jinak nevím…), ale fakt Oxford Street? opravdu Primark? Ooooo… zklamání. Už pár let je přeci jasné, že na větší část Oxford street se soustředily všechny hadrárny a výprodeje pro turisty. Co Jermyn Street? Nottingham, Brompton Street, Camden?
Těšila jsem se na podobnou reportáž jako z New Yorku, ale sorry, tak moc povrchní, že bych se to styděla napsat i já, módní neznaboh…

andulka01
1372 příspěvků 30.1.15 23:47

Omlouvám se, uťukla jsem se a příspěvek je pod @Dahllie, kam nepatří. a.

SeaSun
8 příspěvků 31.1.15 00:24

Pokud jste pobývaly na Shepheards Bush, byly jste i ve Westfieldu? Obchody jako na Oxford street, ale pod střechou, tam by člověk kašlík nedostal. Ale zas to nemá takovou atmosféru. Je tam vše od Versace po Deichmann.

Primark - některé kolekce opravdu nestojí za nic. Někdy jsem si nevybrala vůbec, ale párkrát jsem si na hotel vláčela i několik obrovských papírových tašek. Chodívala jsem do toho na Marble Arch. Fronty na kabinky na dvě hodiny, vyplatí se si věci vyzkoušet v klidu na pokoji, a co se nehodí vrátit. Dodnes je pár kousku z Primarku základem mého casual šatníku, drží i pár let, ale je to o štěstí. Jinak je to spíš na výstřelky, o kterých člověk ví, že si je vezme jednou, dvakrát. Pravý opak slow fashion. Zajímavé pak bylo srovnání s Primarkem ve Frankfurtu a. M. - vzhledově, pocitově i cenově úplně jiný podnik.

Camden - určitě, ale spíš kvůli atmosféře. Vintage shopy tam jsou hodně podobné jako kolem Notting Hillu. Pak tam jsou speciálky pro punkery, technaře atd. a hromada etno hadrů a cetek. A vlastně za mostem vlevo někde v patře pár hodně zajímavých krámků s originální tvorbou.

Co mě fakt dostalo byl Portobello Street Market - obrovský blešák, ale ve smyslu best quality vintage. Nebydlely jste daleko od něj, je to taky kousek od Notting Hillu. Parádní kousky a výborná atmosféra. Myslím, že se pořádá jen o sobotách.

Londýn je pro mě místo, kde „shop till you drop“ není jen metaforou…

KatieL
3 příspěvky 31.1.15 00:38

Do Londyna nakupovat se nejlepe vyplati v dobe sezonnich slev. Teda hlavne posledni tyden p prosinci a prvni tyden v lednu. Ale to jenom pokud mate rady davy. Pro me je Londyn na velke nakupy az prilis hekticky. Nerikam ze bych si nic nekoupila, kdyz jsem v Londyne, vzdycky zaskocim do Ted Baker a Guess, ale radeji mam Reading a Portsmouth na nakupy. Ty same znacky, ale mene lidi a chaosu.
Jinak na Londyn vam nestaci ani tyden.

andiedvorakova
331 příspěvků 31.1.15 01:57

Tak nějak to sděluje jen to, co jsme věděli i před článkem - že v Londýně je toho zkrátka víc než v celých Čechách dohromady. Ale i tak jsem si článek přečetla ráda a s chutí. A vůbec mě nepohoršuje, že se Ada zašla podívat do Primarku. Já se taky chodím dívat do obchodů, o kterých vím, že 90 % sortimentu je mi k ničemu. Zkrátka tam občas zajdu, protože se mi chce, mám čas a co kdybych tam našla něco, co za to bude stát? Takovéhle zázraky se občas stávají. :)

Jinak mi to hodnocení odívání Londýňanů připomnělo, jak člen jedné z mých oblíbených skupin vyrazil do Londýna, a protože si myslel, že se tam všichni oblékají podle módních trendů, tak se tak oblékl taky, aby zapadl a nevypadal jako turista. A pak byl zklamaný tou kupou naprosto normálně a nenápaditě oblečených lidí. U nás by asi takový fashionista zemřel pomalou a bolestivou smrtí…

Každopádně se budu těšit na příští, snad o něco výživnější, článek. :)

Roseline
2319 příspěvků 31.1.15 14:05

Taky mi to občas nedá a nakouknu do obchodů, o kterých vím, že jsou hrozné (u nás je to třeba New Yorker nebo Tally Weijl). Asi abych se ujistila, že tedy pořád hrozné jsou. A taky že se o tom vždy ujistím :-)

Polianthes tuberosa
2 příspěvky 4.2.15 12:52

Nechte mne hádat, Key a jeho výlet v rámci Wonderful day?

Moir
2509 příspěvků 31.1.15 08:52

Já v Primarku vždycky nechám hrozně peněz, ale za položky jako kalhotky (jedny za libru, libru a půl, případně balíčky za 4 lb), punčochy (mají fakt nejlepší levné punčochy na podvazek, co se mi zatím podařilo koupit) a punčocháče, trička na doma, noční košile a sem tam nějaké oblečení ve výprodeji. Potrhlé sukni za 1 euro prostě nelze odolat. Jinak ano, kvalita šití i střihy jsou dost zběsilé, pruhy nenavazují, je to střižené šikmo přes vzor, naprosto nelogicky, křivé švy atd.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.15 09:25

Článek o nákupech v Londýně a ani slůvko o Harrods? Dá se tam krásně nakoupit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.15 10:16

Kamaradka by si mela poridit novou kabelu. Ta azurove modra je dost pekelna, viz foto 1&4..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.15 10:24

Většina kritických komentářů mi přijde naprosto zbytečná. Mě třeba článek pobavil a vyplnil 5 minut při dopíjení ranního čaje s mlékem (jak stylové, že ;) ). V Londýně jsem nikdy nebyla (jako turistku mě velkoměsta nelákají, jsem spíš na přírodu) a zahraniční obchoďáky neznám, protože nakupování čehokoli z duše nenávidím. Tak proč se nepodívat, na jaké úrovni jsou obchody v UK a utvrdit se v tom, že u nás si všechna ta HáeMka a CéÁčka na „západ“ opravdu jenom hrají? Můj jemnocit tento článek neurazil ani v nejmenším.

Alterations
753 příspěvků 31.1.15 11:07

@sosha Já souhlasím. Chtěla bych jen dodat, že se tam dávaly sehnat moc pěkné zbytky látek. Omlouvám se, měla jsem na mysli obchod Liberty.

Příspěvek upraven 09.02.15 v 11:08

Betynka02
384 příspěvků 31.1.15 19:55

@Alterations
Mě „zasáhl“ obchod především zvenčí. Nádhera! :-)

kocurM
595 příspěvků 31.1.15 11:10
Hm, tak ten stojan s Tedem Bakerem

Se mi dost líbí. Hlavně ten kabát, jen doufám, že ty cvoky jsou jen pojistky obchodu. Ty šaty pod ním by taky byly rovnou pro mě. Ale nejvíc závidím tu přítulnou havěť. Musím si tady ochočit aspoň labutě na Střeleckém ostrově!:-)

Příspěvek upraven 31.01.15 v 11:10

Katberries
5 příspěvků 31.1.15 11:51
Upresnenie

Drahé peklo, ja momentálne žijem v Manchestri a musim povedať, že mám pocit, že niektoré informácie v tomto článku sú dosť skreslené. Tento komentár nemyslím ako utok na vás, sama viem, že získať úplný obraz o obchode trvá dlhšie ako ste mali vy čas v Londýne. Myslím, že primark ste až príliš osočila. Nie je to obchod na nakupovanie celého šatníka, tak ako trebárs H&M nie je obchod vhodný na nákup spodného pradla, no tak či tak ho tam predávajú. Každý obchod je dobrý na dačo iné a Primark má určite svoje muchy, ale na tzv. basics je ako vyšitý. Ako už jedna komentujúca spomenula, silonky, ponožky, pyžama, bavlnené spodné prádlo je tam za facku. A napríklad tiež aj športové veci, lepšiu športovú podprsenku som v tejto cenovej relácii ešte nenašla. Je pravda, ze sa občas treba hrabať, ale pár krát sa mi stalo, že som našla pekné jednoduché bavlnené tričko za £3. Napr v takom H&M, forever21 a kľudne aj topshope je často problem nájsť niečo čo nie je viskóza a polyester. V tomto primark kľudne obhájim. Samozrejme by som si tam nekúpila večernú róbu ani šperky ani topánky ani kostým do práce.

Čo sa týka Tk maxxu, je to jeden z mojich obľúbených obchodov, aj keď tam mám niekedy pocit ako v takom lepšom sekáči. Dajú sa tam nájsť fakt super veci, či kožené topánky za super cenu, alebo kabelky a tiež aj veci v „home“ oddelení. Taniere, pekáče, veci do kuchyne, deky, kvalitnejšie uteráky a pod. Problém však je, ze pokial vidíte niečo zlacnené zo £100 na £15 a v živote ste o tej značke nepočuli, (a ak je to aj značka známa, je dosť možné ze Tk maxx si RRP cenu nadhodil) je možné ze to nikdy hodnotu £100 nemalo a v skutočnosti to je tovar vyrobený Tk maxxom pre Tk maxx. Niečo ako tesco a značka clever. Tk maxx' own brand. Mám pocit ze až niečo okolo 50% (ak nie viac) sortimentu sa tam dostáva touto cestou. Informácia je z dokumentu o Tk maxxe od channel 4. Tu je napr krátky članok o cenách v Tk maxxe: http://www.telegraph.co.uk/…scounts.html
Takze tiež treba byt obozretný a RRP cenám (recommended retail price) netreba vždy veriť. Toľko dlhý komentár odo mňa.

Příspěvek upraven 31.01.15 v 11:54

Roseline
2319 příspěvků 31.1.15 14:25

Já u nás chodím na basic věci právě do H&M. Hodně basic kousků mají slušných a za příznivé ceny. Také jejich „business kolekce“ docela ujdou. Co je naopak dle mého názoru téměř vždy hrůza, jsou např. „módní“ věci z řady Divided.

Ada Pekelná
973 příspěvků 31.1.15 15:16

Myslím, že se to netýká jen neznámých značek (jako třeba Max Studio - to je podle mě zrovna příklad „značky“ vyrobené přímo pro TK Maxx - název má zřejmě napodobovat Studio Max Mara), ale i známých, např. Ralph Lauren - v UK obchodě toho tolik nebylo, ale v US pobočkách měli spoustu věcí od Laurena, třeba trička za 200-300 korun, materiálově na hony vzdálená tomu, co mají v normálních Lauren obchodech. Pokud se člověk nehrabe přímo ve stojanech se značkovými věcmi (označené jako Gold Label), kde jsou třeba dva kusy kalhot od Stelly McCartney zlevněné z 300 liber na 200, nemůže si být jistý vůbec ničím…

LaPetiteAnne
6 příspěvků 31.1.15 12:18
Uniqlo

Ado, zrovna Tobě by se myslím hodně líbilo v Uniqlo, příště tam určitě zajdi. Nemají tam žádný výstřelky, ale zato základní kousky ve skvělé kvalitě za zcela normální cenu. Čili košile ze 100% bavlny (které se u nás shání ještě hůř jak vlněný svetry), kašmírový svetry, hedvábný halenky, stejnobarevný džíny bez děr, bavlněný trička… Já sama mám od tam pět košil á 15 liber, který naprosto miluju.

Ada Pekelná
973 příspěvků 31.1.15 15:10

V Uniqlu jsme byly. Já jsem nic nepotřebovala, ale kamarádka si tam koupila merinový svetr - půl hodiny se rozhodovala, jakou barvu, protože výběr je tam úžasný. Aktuálně měli i lehké péřové bundy, které se daly zkomprimovat do přiložené taštičky, ideální věc na cesty.

Kokoska11
2 příspěvky 9.2.15 08:32
Uniqlo

Uniqlo je skvělé. Žila jsem v Japonsku a tento obchod tam patří mezi levné a dostupné oblečení, ale velmi kvalitní, super materiály, střihy, barvy, velký výběr. Normální nositelné věci, ne jak u nás drahé šunty v řetězcích, prostě japonská kvalita. Teď jsem zase zpátky v Praze a po Uniqlo dost teskním… Zjistila jsem, že zasílají i na Slovensko, ale ne do ČR, to mě pěkně štve. :-D

benyka
9115 příspěvků 31.1.15 12:27

Vzhledem k tomu, že máme jakési úmysly někdy v dohledné době se do Londýna na pár dní podívat, uklidnil mě tento článek v tom smyslu, že nemám být nervózní a protivná, když se pro samé naplánované památky vůbec nedostanu do obchodů s hadrami. Takže díky. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.15 13:25

@last.night, @Ada Pekelná Přesně tohle jsem si řekla, když jsem si projela ty fotky… :-)

Příspěvek upraven 31.01.15 v 13:26

pparis
9 příspěvků 31.1.15 14:41

Ja mam 26 rokov a nakupujem v marks and spencer. a rada. je so mnou nieco v neporiadku? nikde inde sa nedaju kupit zakladne jednofarebne kusy dostatocnej kvality. bez kadejakych asymetrickych strihov, nazehlovaciek, ozdob a napisov. nikde inde nemaju tak neskutocne prijemne latky, obzvlast co sa tyka pyzam.

Lenicka07
74 příspěvků 31.1.15 22:48

Tak to mě tedy překvapuje… Já co jdu do M&S, pokaždé si říkám: „Věci jak na starou mladou (nebo spíše rovnou starou) v nepříliš dobré kvalitě a za vysokou cenu“.

Fatabuna
152 příspěvků 1.2.15 01:18

I já hlasuju pro M&S v oblasti pyžam, triček a spodního prádla. Vždycky mají aspoň pár kvalitních bavlněných modelů, zatímco všude jinde je to dneska samá tahavá viskóza, případně ještě říznutá PES. Teď zrovna nabízejí krásnou řadu negližé z pravého hedvábí (kvalitní - vyzkoušeno) a ve výprodeji seženete vlněné a kašmírové svetry (taky kvalitní - taky vyzkoušeno). A podprsenky vedou v obvodu 65 a dokonce 60! A kalhoty dělají v krátké, běžné a prodloužené verzi! Minimálně za to velikostní rozpětí si zaslouží pochvalu.

Philogia
61 příspěvků 5.2.15 23:00

@Fatabuna Prosím, kde jste viděla v M&S podprsenky s obvodem 60? Bohužel jsem na ně zatím nenarazila…

Fatabuna
152 příspěvků 9.2.15 01:36

@Philogia Kupovala jsem je porůznu po anglických pobočkách, vždycky na stojanu s výprodeji. Teď jsem se ale podívala na M&S stránky a zjišťuju, že jsem vás mystifikovala a velikost 60 už úplně zrušili. Tak snad budou ještě nějaké zbytky na eBay…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.15 15:05

Dobrej článek, ráda cestuju a když nemůžu, tak mě baví kochat se podobnými reportážemi, které jsou zaměřeny na oblečení, protože to mě baví.

Naervon
13 příspěvků 1.2.15 01:10

Já tam byla s přítelem v září, na týden - září a říjen je v Londýně nejteplejší a nejslunečnější období, babí léto. Pravda, nekoukala jsem tolik po módě, ale postřehy na barevný mix obyvatelstva a zdvořilost a slušnost můžu sdílet :)) Češi by se mohli učit. Třeba ti držkatí ‚to je toho, napiš něco, co mě zajímá‘.
A krmení buclatých odrzlých šedých veverek přímo z ruky v Regent's parku je jeden z nej zážitků! Jinak k nákupům doporučuji právě Camden Town (sehnala jsem tam docela zalevno dlouhý pravý kožený kabát) nebo třeba každou sobotu Portobello Road market, kde se taky dá sehnat pár zajímavých věcí. Třeba heboučkou kašmírovou šálu. Ale tam je to hlava na hlavě zoufale :)

Carla Bruni
22 příspěvků 1.2.15 20:59

Londýn je boží! byla jsem tam 3× a vždy se vracím s parádní depkou…proč? Protože se vracím z místa, kde se lidé chovají slušně, ohleduplně, omlouvají se i za to, že Vy jim šlápnete v metru na nohu, jsou voňaví, upravení, tolerantnía nikdy, nikdy se netváří přinasraně jako 3/4 lidí u nás. Prodavačky jsou vstřícné a i ten pokladní v Tescu, který se určitě nemá lépe než ten u nás, Vám říká Madam a usmívá se…jo není tu žádný postřeh o módě a úlovcích, v Londýně si musí připadat krásný každý:-) Z obchodů mám asi nejraději TK Maxx a to hlavně proto, že jej má sestra doslova za rohem od domu, přesně, jak psala Ada… jako v sekáči s novými věcmi, taková podprsenka CK za 7 liber, to je žůžo…

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.2.15 01:19

To neustálé omlouvání potvrzuju :) Čechovi je pomalu až trapně, do někoho vrazíš na ulici, protože koukáš na Big Ben a ne na cestu, a on se ti ještě omluví. A starší lidi se dost často usmějí, když se na ně podíváš, třeba v metru… Mladší už jsou víc „cool“. Britové asi mají slušné způsoby v genech z dob, kdy na mravech záviselo úplně všechno (což taky nebylo úplně dobře, abych nebyla nařčena z adorace).

Fatabuna
152 příspěvků 9.2.15 01:34

@Ada A to si ještě představte, že u nás v Midlands se o Londýňanech říká, že jsou hrubí a neurvalí. Tady kopou slušnost a zdvořilost extraligu :-)

Tynuskaska
4 příspěvky 9.2.15 13:33

Po roce a půl stráveném v Londýně jsem pochopila, že stálé omlouvání není myšleno moc vážně. Ono jim to sorry automaticky naskočí. Nic moc to neznamená. Podle mě je naše pardon nebo promiňte daleko upřímnější. = )


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.15 10:13

To jsi Ado nepsala, že ne? Až na tradiční kopance do Čechů to vůbec neodpovídá tvému slohu.:)

Příspěvek upraven 02.02.15 v 10:13

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.2.15 16:52

Psala a zjišťuju, že je skvělé psát i podobné články „o ničem“, než mermomocí vymýšlet něco super hodnotného a ve výsledku nenapsat nic. Dřív to tak na Pekle chodilo, spousta hloupostí a sem tam něco užitečného, a začínám si říkat, že bych se k tomu měla vrátit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.15 10:10

@Ada Pekelná Tak pokud je to záměr, tak se ti daří.

Cukřinka
7 příspěvků 2.2.15 14:54

Edit: dvakrát odesláno

Příspěvek upraven 02.02.15 v 14:56

qwiriella
12 příspěvků 3.2.15 09:47
Much Ado About Nothing

Tak já to shrnu, milé dámy. Toto je BLOG. Není váš, založila a vytváří ho Ada. Psát si sem může, CO CHCE. Jela do Londýna, a tak sem napsala, kde byla a co viděla. Tumáš, čerte, kropáč. Nelíbí-li se vám to, nečtěte to. Toužíte-li po životních moudrech, otevřete si Bhadgavadgítu nebo Bibli. Chcete-li oduševnělý blog podle svého gusta, ZALOŽTE SI HO.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.15 10:08

"

Příspěvek upraven 15.12.15 v 16:28

Ada Pekelná
973 příspěvků 3.2.15 14:20

Zajímalo by mě, jak by to dozrálé Peklo podle tebe mělo vypadat, a jestli jsi ochotná reflektovat, že podle mě nebo podle dalších čtenářů může vypadat jinak než ve tvé představě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.15 14:53

Tahle debata se zbytečně zvrhává. Ada napsala článek. Někomu se líbí, někomu ne. Plivat tady síru je zbytečné. Není na světě člověk ten,..znáte to.
Pokud jste v Londýně byly nebo tam žijete, má pro vás článek nulovou vypovídací hodnotu. Pro někoho jako já, kdo v Londýně v životě nebyl, to bylo příjemné pobavení. Nechcete to už uzavřít?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.15 20:36

"

Příspěvek upraven 15.12.15 v 16:28

Carla Bruni
22 příspěvků 4.2.15 19:04

Panebože, co to tady smažíte? Copak se musí pořád jen něco kritizovat, hodnotit a být za každou cenu nad věcí? Jaké servilní tleskalky a kdo má k čemu dozrávat? To se tu musí všechno brát vědecky, jako že i móda? Že článek o atmosféře Londýna očima někoho, kdo nás všechny zajímá, je nepatřičný???A že s ním někdo souhlasí a má z toho třeba radost? Můžete být vyšňořený jako model z posledního Vogue, ale pokud se chováte jako nafoukaný a povýšený panák, je Vám to stejně Vy víte k čemu…

Michvolka
17 příspěvků 5.2.15 11:12

Zrovna jsem se vrátila z Londýna (14-20.1.) a jen potvrzuji, co říkáte. V Primarku jsem si sice vybrala svetr s lištičkou a přítel pyžamový overal s kovbojem Woodym, ale pravé nakupování se nekonalo. Já s mou konfekční velikostí 22 - 24 jsem si nicméně „čvachtala“ v Evans, kde mají nejen oblečení pouze pro plnoštíhlé (a nejsou to jen rifle do gumy v pase, jako tomu je v podobných obchodech u nás), ale dokonce i třeba kalhoty podle typu postavy (hruška, jablko…). Ceny jsou ale ovšem daleko vyšší než v Primarku (a obsluhují zde výhradně plnoštíhlé štěbetající černošky s perfektním make-upem nasoukané do spousty vrstev volně visících kusů látky). Co jsem si z Evans nadšeně odnesla jsou kozačky střihu Extra wide. To u nás prostě neseženete. A kdo říká, že jo, ten měl jen kliku. Za 30 liber (ve výprodeji) jsem sehnala kozačky na moje neforemná lýtka a chodidla velikosti 42 (měli tam dámské velikosti až do 10). Just like that!

Na trzích v Portobello street jsem zase za 10 liber pořídila červený vlněný (70 % vlna, 15 % angora, 15 % kašmír) kabát z druhé ruky, který byl snad šitý přímo na mě. Kašmírový petrolejový svetřík za 8 liber zas u jiného stánku. Tlusté ženy by měly nakupovat v Londýně.

A milovníci second handů taky! Zaujal mě obchod, ve kterém prodávají textil, který lidé odkládají do kontejnerů na oblečení. Nevzpomenu si na jméno obchodu. Výdělky jdou na charitu. 2 libry za jakýkoliv kus. Něco málo jsem tam na sebe sehnala, ale kdybych byla štíhlejší, odvážím si daleko nacpanější tašky.

Co se týče arabů - v centru to tak je všude. Bydleli jsme v Paddingtonu a měli jsme halal i Fish and chips. Dokonce Subway nabízí halal maso. Bělochy jsme potkávali prakticky jen na okrajových částech.

A prckové co jdou ze školy zaujali taky, zejména ty stejnokroje, to je kouzelné. Jako by chodili všichni do Bradavic.

Příspěvek upraven 05.02.15 v 11:16

Haniccino
70 příspěvků 6.2.15 14:20

Primark je naprosto nepřekonatelný na punčochové zboží. Doporučuju Opaque Tights 200 den za tři libry. Za celý den se ani nehnou, nesklouzávají a přitom vůbec neškrtí v pase. Peru je v pračce na obyč „nešetrný“ program, párkrát omylem skončily v sušičce a furt drží. Kalhotky a podprsenky kvalitou srovnatelné s M&S ale mnohem větší výběr. A gumičky do vlasů. 10pc za libru a ještě se mi žádná nepřetrhla. Oblečení je fajn tak do prvního vyprání, kdysi jsem tam kupovala basic trička a tílka ale třeba ty z Matalanu vydrží mnohem dýl za stejnou cenu.

LaalaB
787 příspěvků 7.2.15 15:25

Tak Primark jde jaksi mimo mou kategorii, ale když jdu kolem, tak se tam vždycky zajdu mrknout na basic trička. Ty mají super, v mnoha barvách, za 3,5 pandy, viskozové (což mě vůbec neuráží), elastické ale netahavé, vydrží mi i při intenzivním nošení rok a víc a když se v něm po nějaké době udělá malá dírky, tak jediné, co mi je líto, že už ho nemají v té stejné barvě.

Mylady2
12413 příspěvků 7.2.15 18:45

Ty Áduš :-D to je vtipný článek skutečně. Že ty jsi byla v Londýně poprvé?

anarch
256 příspěvků 8.2.15 18:57

@qwiriella Tak tohle už tu dlouho nebylo.:-DDD Tomu říkám argument.

Fatabuna
152 příspěvků 9.2.15 01:23

Edit: špatně zařazeno

Příspěvek upraven 09.02.15 v 01:35

Alterations
753 příspěvků 10.2.15 11:43

@Ada Pekelná A také mnohem častěji a možná až automaticky říkají „prosím“. Jakmile na to zapomeneme, vypadáme jako barbaři.

LaalaB
787 příspěvků 13.2.15 22:22

@Alterations A vubec celá ta anglická angličtina je prošpikovaná zdvořilostma. Neřeknou „dám si kafe“, ale „may I have…“ atd. Ale mě to docela leze na nervy :-)

ip.kkk
103 příspěvků 19.2.15 18:43

Mě se ten článek líbí. Náhodou jsem v Londýně nikdy nebyla a asi se tam jen tak na nákupy nedostanu, takže pro mě smysl určitě má. Jenom vaše kamarádka vypadá trochu pekelně :D

notrends
514 příspěvků 4.3.15 13:16

Primark je pro mlaďochy co nemají peníze. Je tam mizerná kvalita ale dá se tam najít trendové zboží. U Vídně je taky jeden. V Londýně nakupuji hlavně v Uniqlo. Nejsou tam modní trháky, ale všechno je z 90ti procent bavlna, hedvábí a vlna za super ceny, mají výborný střihy džínů.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Shopping v cizině: Jak se obléknout za západní valuty

Autor: Matouš

Vyrážíte na nákupy do Primarku nebo si z každé dovolené přivezete... Celý článek

Nákupní tipy: New York, Washington a e-shopy

Autor: Ada

Že je Amerika rájem nákupů oblečení víme všichni, ale kde se tam... Celý článek