REPORTÁŽ: Jak se šije oblečení (nejen) pro surfaře

12.05.19 | autor Adéla

Ekologická firma z Nikaraguy ukazuje, že udržitelnost a styl mohou jít ruku v ruce.

U těchto plavek si můžete být jistí, že vznikly ve férovém prostředí.

Při cestování po Střední Americe jsem narazila na módní značku Get Up Stand Up, která rozhodně stojí za pozornost – nejen díky tomu, že její kousky jsou více než slušivé a už ve výloze ve vás probouzí chuť si sjet svou první vlnu. Značka se ale především zaměřuje na ekologickou, ručně šitou módu.

Vítejte v obchodě značky Get Up Stand Up.Vítejte v obchodě značky Get Up Stand Up.

Exkurze do fér světa


Vstupuji do obchodu a prohlížím si barevné bikiny, dekorativní surfařská prkna, bavlněná trička a stylové čepice. Připadám si spíše jako někde v Kalifornii než v malém městě León ve vnitrozemí Nikaraguy. Už podle zavěšených surfařských prken je jasné, že pláž je velmi blízko.

Surfař Marcos Pereira z Brazílie si na pláži Poneloya, která leží necelou půlhodinu od města León, založil svou školu surfingu. Ve městě si nechal potisknout prvních pár triček s logem školy. „Některé daroval svým klientům, ostatní prodal během několika dní. Poptávka ho překvapila, o trička byl velký zájem. Jen o rok později už otevřel svůj první obchod právě tady ve městě León,“ vypráví mi usměvavá Francis.

Švadlena Francis pracuje ve firmě už tři roky a je spokojená.Švadlena Francis pracuje ve firmě už tři roky a je spokojená.

Spolu s dalšími pěti zaměstnanci ručně šije oděvy v malých dílnách přímo za prodejnou. „Marcos se rozhodl mít pod kontrolou celý proces výroby. Veškeré oblečení vyrábíme tady. Od střihu látek přes šití až po potisk,“ vysvětluje Francis a nabízí mi prohlídku dílny. Nadšeně souhlasím. Ačkoliv mám oblečení plnou skříň a momentálně jednu krosnu, kromě batikování triček na základní škole jsem nikdy proces výroby oblečení neviděla.

I v prostoru dílny se odráží latinskoamerická kultura.I v prostoru dílny se odráží latinskoamerická kultura.

Stylová ekologie


Nejprve jdeme do skladu látek. „Šijeme ze zbytků. Tyto látky jsme nakoupili od velkých firem, které šijí v daleko větším množství. Naše filozofie je však neplýtvat a oděvy tak vyrábíme z toho, co zbylo,” říká moje průvodkyně.

V protější místnosti už je slyšet rachot šicích strojů. Koukám se pod hbité prsty ševce, pod jehož jehlou zrovna vzniká spodní díl plavek. Seznamuji se s Jaimem, který mi ukazuje, jak se stříhají látky s přesností na milimetr.

Velké firmy by se látek zbavily, Get Up Stand Up jim tak dodává druhý dech.Velké firmy by se látek zbavily, Get Up Stand Up jim tak dodává druhý dech.

Z šicí dílny přecházíme na finální stanoviště, kde se oděvy potiskují. Tiskař na látku přiloží rám s fólií, na které je kýžený vzor. Na speciální stěrku nanese barvu a fólii, která je propustná jen v místě vzoru, s ní přetře. Proces je nutné opakovat třikrát. Poté se vzor přejede horkým vzduchem, přežehlí a na závěr na 20 sekund zapeče v troubě.

Každý kousek je ruční výroby, drobné nedokonalosti jsou pihou krásy.Každý kousek je ruční výroby, drobné nedokonalosti jsou pihou krásy.

„Neprodukujeme tolik jako jiné firmy, které si oblečení nechávají vyrábět například v Číně po tisících kusech. My denně zvládneme ušít 40 až 50 triček a potisknout asi 70,” ukončuje moji soukromou prohlídku Jaime, který ve firmě pracuje několik let. A nestěžuje si. Dostává pravidelně zaplaceno, firma mu poskytuje zdarma lekce angličtiny a podporuje ho v profesním růstu.

Jaime je se svou prací spokojený, dostává férové podmínky i lekce angličtiny.Jaime je se svou prací spokojený, dostává férové podmínky i lekce angličtiny.

Etický přístup jak k módě, tak i k zaměstnancům není v Nikaragui bohužel zatím zcela běžný. Země navíc minulý rok prodělala silnou politicko-ekonomickou krizi, po níž následovaly krvavé protesty a mnoho lidí ztratilo práci. Je tak skvělé vidět, že i přes ztížené podmínky se některé firmy snaží dělat něco jinak. Get Up Stand Up se to zatím vyplácí. Ačkoliv musela minulý rok propustit polovinu zaměstnanců, svoje oděvy začala vyvážet do Kostariky, El Salvadoru, na Havaj a v Evropě na značku můžete narazit v Portugalsku.

Spousta vzorů nadchne nejen surfařskou komunitu.Spousta vzorů nadchne nejen surfařskou komunitu.

Naděje budoucnosti


Firma samozřejmě není jediná, která funguje tímto způsobem. Existují desítky podobných, které se snaží podnikat ekologicky, eticky a společensky odpovědně. V rozvinutých západních zemích je to ale přece jen snazší než v těch rozvojových, kde lidé musí denně čelit daleko těžším výzvám, než zda si koupit etické oblečení, či to vyrobené v Bangladéši.

Oblečení koupíte v sousedních zemích Nikaraguy nebo také v Portugalsku.Oblečení koupíte v sousedních zemích Nikaraguy nebo také v Portugalsku.

U nás se tématice udržitelné módy věnuje například excentrická módní návrhářka Petra Ptáčková. Pro značku Footshop vytvořila kolekci zero waste, při které nevznikl žádný odpad, propojila se i s nadnárodní reklamní společností Eyelevel. Z jejích starých reklamních bannerů ušila originální módní kousky.

Podobných projektů naštěstí přibývá a jsou nadějí, že jednou snad přestanou mít nálepku výjimečnosti, ale stanou se naprosto běžnou součástí módního průmyslu.

Přečtěte si také článek Jak funguje upcycling v Čechách?

Autor

Adéla

Nosí všechno, na co má náladu. Šaty, mikinu XXL, třásně, klobouk, kostkovanou košili, flitry, roztrhané džíny, kšandy i záclonu. Módu bere jako nekonečné maškarní.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Letní kousky, které můžete nosit i v zimě

Autor: Adéla

Jak nosit tílka a další kousky na léto, když přichází zima? Celý článek

Plavky 2018: Tropy a prsa v ananasech

Autor: Janča

Trápení při výběru plavek je zase tady. Podívejte se na trendy –... Celý článek