Sexy meditace? Proč chodíme na jógu v upnutém oblečení

11.06.18 | autor Monika

Ještě neodcvičili svůj první pozdrav slunci a už jsou oblečení ve značkových hadrech. Jenže odolejte těm kouskům se symbolem ÓM… nebo ne?

Na jógu v podprsence a tílku? V Indii by se divili...Na jógu v podprsence a tílku? V Indii by se divili…

Moje kamarádka má energie na rozdávání a zásadně si volí dynamické pohybové aktivity typu trampolínky, běh a podobně. Když však zjistila, že učím jógu, předsevzala si, že konečně dá na radu doktora a vyzkouší něco pomalejšího. Nakonec trvalo rok a půl, než ke mně dorazila na lekci – v savém bezešvém tílku, v tříčtvrtečních kalhotách na jógu a v podpaží nesla vlastní jógovou podložkou. Na začátečnici poměrně pokročilé (a na pomalou jógu zcela zbytečné) vybavení.

Není však jediná, kdo klade důraz na dokonalé sportovní oblečení bez ohledu na to, kolikrát ho skutečně využije. My lidi jsme taková legrační zvířata a vyhrneme se na nákup „potřebných" pomůcek, i když bychom se spokojili s něčím dostačujícím. A tak mám někdy pocit, že se z jógy vyvrbil silný obchodní artikl, který hlásá Chceš dělat jógu? Potřebuješ na to spešl triko a neklouzavou podložku s motivem mandaly. Tělesno-duchovno-spirituální balíček na prodej.

Tímto se omlouvám všem, kteří se potřebují u jógy pořádně zpotit. Já si v pozicích ráda hovím.

Od meditace k fitness


Pro původní systém jógy je tělesný pohyb méně důležitou součástí, oproti dechovým a meditačním technikám. Jógové ásany neboli pozice totiž pečují o tělesnou schránku člověka, aby pak mohl nerušeně krotit mysl, stáhnout smysly a obrátit pozornost do sebe při meditaci. I proto tradiční oděv nikdy nezahrnoval upnuté legíny a sportovní podprsenky, jako známe dnes. Skládal se z jednoduchých kalhot a dlouhé halenky, které naprosto dostačovaly pro provedení několika pozic a především pro následný dlouhý sed, ve kterém nic nebrání dechovým cvičením a meditaci.

Zkusila jsem najít podobnou a moderní variantu pro ženy, která odpovídá následování tradice. Všimněte si těch šňůrek k utažení kalhot kolem kotníků, o tom ještě bude řeč.

https://www.aliexpress.com/item/Buddhist-meditation-clothing-tai-chi-clothes-coach-minimalist-white-suit-cotton-yoga-clothes/32292888883.htmlhttps://www.aliexpress.com/…2888883.html

Když řeknete Jdu na jógu, nejspíš tím myslíte právě ono tělesné cvičení. Tato ryze fyzická jógová epidemie bují zhruba od 80. let v Evropě a USA. Kromě jógových studií vtrhla také do fitness center, kde v podobě power jógy (čistě fyzického cvičení s posilovacími prvky) propotila milionům lidí trikoty.

Do repertoáru jógových pozic přibyla řada moderních, fyzicky náročnějších ásan, při kterých se očekává zvýšená námaha a volný pohyb bez škrcení. Jak se jógová praxe přesouvala směrem k fyzickému pohybu, tak se měnilo i jógové odění.

Takto nám v současnosti módní a sportovní značky ukazují, jak bychom mohli na józe vypadat. Koukala jsem se do obchodů a ta plochá břicha k tomu bohužel neprodávají…

Sportovní značky nenechaly jógu stranou.Sportovní značky nenechaly jógu stranou.

Pokud byste se oblékly jako slečna nalevo, přála bych vám VELMI pevnou podprsenku, která udrží vaše poprsí na místě i při psovi s hlavou dolů.

Jak je vidět, v současném oděvu se silně odráží náš způsob života, sociální a kulturní zázemí. Na typické jógové lekci by vám volný oděv padal, takže potřebujete spíše něco těsnějšího na tělo, případně je potřeba, aby byl volný oděv staženější kolem kotníků a zápěstí.

Padá cena, něco si přej


Chodit s jógamatkou v podpaží se stalo trendy a v jógovém oblečení se lidem očividně líbí nejen na podložce. Ve Spojených státech zvažovali zákaz nošení jógových legín na veřejnosti, protože se při nich příliš rýsuje ohanbí. #modnipeklo

Jóga brzy získala pověst náročného cvičení, které zklidňuje mysl, protáhne svaly a zpotí se při ní i kdejaký svalovec. Čím více lidí získávalo nadšení pro power jógu, tím více se objevovala v hledáčku firem vyrábějící sportovní oblečení. Značky jako Reebok, Nike, Puma a Adidas dodnes neopomínají jógu v nových kolekcích.

Mainstream však poznáte podle toho, že se s ním související zboží dostává do běžných řetězců. Jako vcelku slušný ukazatel slouží Lidl a Tchibo. Přesně to se stalo jógovému oblečení. A právě ve zmíněných obchodech získáte kus oděvu s přízviskem na jógu, a to za poměrně nízké ceny. Sportovní zájem registruje pochopitelně i Decathlon, který věnuje józe celé oddělení. Nutno říct, že tu mají poměrně fajn věci z biobavlny, bezešvé věci nebo třeba fleesové mikiny pro ty, kteří při závěrečné relaxaci mrznou.

A jen pro zajímavost: do jógy fušuje i nábytkový gigant IKEA, který vzal útokem pomůcky na jógu jakožto domácí vybavení.

www.reebok.cz/cardio-spike-tight/B45971.html, www.decathlon.cz/damske-tricko-na-jogu-id_8484432.htmlwww.reebok.cz/cardio-spike-tight/B45971.html, www.decathlon.cz/…8484432.html

Víc ÓM, víc jóga?


Jógové oblečení se stalo nosným obchodním zbožím a v anglosaském světě bují tolik jógových značek, že nestíháte vybírat. Spojené státy nebo Austrálie jsou přímo zlatým dolem pro všechny akasha a namasté brandy.

www.yogarebel.com/collections/moonchild-yogawear/products/moonchild-leggings-daybreak, www.stylepb.com/yuj-manipura-legging-grey.htmlwww.yogarebel.com/collections/moonchild-yogawear/products/moonchild-leggings-daybreak, www.stylepb.com/…ng-grey.html

Ovšem ani Češi se nenechají zahanbit – lidová kreativita velí zobrazit mandaly a symboly ÓM v libovolném množství. Kde se v nás bere chuť nosit symboly na kusu textilu, který na vás vidí akorát lektorka?

www.fler.cz/zbozi/tehotenske-cakrove-tricko-om-8566420, www.fler.cz/zbozi/saty-natelnik-7870824www.fler.cz/zbozi/tehotenske-cakrove-tricko-om-8566420, www.fler.cz/…lnik-7870824

Oblečení pro oblečení


V komercionalizovaném světě se nám také rozmohl jeden takový nešvar – pofoukat zákazníkovi sebemenší bolístku. Klouže vám podložka pod nožkama? Pořiďte si protiskluzové ponožky za pár stovek… no a nebo zapojte střed těla, což?

www.yogastore.cz/toesox-halftoe-lowrise-grip-fuchsia_z1392/www.yogastore.cz/…chsia_z1392/

Aby nedošlo k mýlce: jsem ráda, že se design přizpůsobuje tělesným tvarům a potřebám při praxi. Ještě že existují bezešvé podprsenky pro snadné dýchání nebo legíny se zvýšeným pasem, díky kterým člověku nefouká na záda! Jóga má však obrovskou výhodu, na kterou často zapomínáme – že na ni nepotřebujeme vůbec nic. Jenže když někdo pojmenuje kus pleteniny jógový svetr, dějí se zázraky. Cílová skupina si ihned vybaví, jak ji posledně zachvátila husí kůže v pozici mrtvoly a honem honem hadřík objednává…. simsalabim, takové je kouzlo copywritingu.

Nebudu si hrát na neviňátko, někdy taky těžko odolávám… Pořídit si něco na sebe je náš rozmar a všichni se rádi rozmazlíme. Oči mi však vyjedou v sloup, když narazím na zkrácené jógové mikiny, které očividně navrhoval někdo, kdo jógu viděl jen na obrázku. Stejně na tom byli i produkční s fotografem, kteří vyfotili modelku s kettlebellem. Super pomůcka, co se na jógové lekci hodí pokaždé, když chcete zabít spolucvičícího souseda.

www.jogamarket.cz/polozka/top-combat-glory-hoodie-whstea-5271/, www.jogafitshop.cz/katalog/zbozi/obleceni/mikiny-a-svetriky_287/produkt/damska-mikina-na-jogu---nike-dry-top-versa/_var=18097www.jogamarket.cz/polozka/top-combat-glory-hoodie-whstea-5271/, www.jogafitshop.cz/…a/_var=18097

Materiály na jógu


Sportovní značky logicky prodávají oblečení, které vás uchrání od kapání potu na podložku. To ocení všichni lidé, kteří preferují rychlé styly jógy (které v Česku opravdu frčí). Podobné kusy oděvu mají smysl na józe typu hot nebo bikram, kde vás zavřou do vyhřáté místnosti a potíte se jak posolený lilek.

Z nabídky obchodu mám ale pocit, že lidé se zvýšenou potivostí tu opravdu netrpí nedostatkem. Vždyť po lekci hodím tričko do prádla úplně stejně jako to bavlněné… navíc opravdu je potřeba supervybavení, když člověk zavítá na lekci týdně? Vždyť taky nemusím nosit terénní boty do města jen proto, že venku prší.

Nejčastěji natrefíte na oblečení z polyesteru, polypropylenu, polyamidu a elastanu. Máte na výběr třeba hromadu designových legín, které obsahují 80% polyamidu a 20 % lycry. Cítím opruzeniny při pouhém pohledu na ně.

www.fler.cz/zbozi/leginy-ellen-oaza-9243196www.fler.cz/…oaza-9243196

Pokud si chcete na sportovní výkony dopřát kvalitu, sáhněte po lyocellu, počítejte však s vyšší cenou. Není výjimkou tílko s cenou lehce pod dva tisíce. Paradoxně jsem v Lidlu zahlédla právě tričko z lyocellu, které však stálo 149 Kč. Pokud mi někdo vysvětlíte, jak je takový cenový sešup možný, budu ráda za komentář.

www.yogaguru.cz/cs/obleceni-na-jogu/mandala-ethno-top-blackbluewww.yogaguru.cz/…op-blackblue

Přiznám se, že dřív jsem trochu ohrnovala nos nad bio bavlnou a brala ji spíš jako výmysl boho komunity. Po zhlédnutí dokumentu S láskou k módě ale už po ní sahám taky. Obecně však bavlny ve složení rapidně ubývá, přitom na klasickou jógu pomalejšího rázu je nenahraditelná. Osobně se mi nejvíc osvědčuje pružný úplet, z 90 % bavlny a 10 % elastanu, který při delší výdrži v pozici udrží tělesnou teplotu… prostě úplně jednoduché legíny.

Teď čekám, až mi do oka padne něco s příměsí lyocellu.

Zatím jsem však neobjevila praktičtější střih, než mají amazončí nekonečné legíny. Jejich pas sahá až k prsům, takže po ohnutí mám chráněná bedra. Navíc nepotřebuju ponožky, protože nohavice jde přes klenbu nohy. Pata a ploska přitom zůstávají volně v kontaktu s podložkou a kalhoty se nevyhrnují.

www.fler.cz/zbozi/yoga-leg-gray-3644720, www.marthadance.cz/produkty/amazonka-leginy/www.fler.cz/zbozi/yoga-leg-gray-3644720, www.marthadance.cz/…onka-leginy/

Zabalená na hatha józe


Pokud ke mně na lekci přijde slečna s kraťáskách a tílku, automaticky jí vybízím, aby si vzala ponožky a svetr, protože bude tutově klepat kosu. Chápu, že na zmíněnou bikram nebo hot jógu se člověk vypraví v pidišortkách a sportovní podprsence (má-li na to koule a postavu). Mně osobně je ale nepříjemné, když se nahatou zpocenou kůží lepím k podložce. A to nemluvím o tom, že vám při předklonech a rotacích koukají spolucvičící mezi půlky.

Ženy s většími prsy mají trochu problém. Potřebují sportovní podprsenku, která jim poprsí udrží i při předklonech, jenže jakmile dojde na dechová cvičení, bude je spodní prádlo škrtit. Takže hlasuju aspoň pro bezešvé prádlo.

www.dragonflybrand.com/cz/p/pole-dance-podprsenka-xenia/www.dragonflybrand.com/…senka-xenia/

Na jógu se mi osvědčují a líbí volné střihy, které zahalují a zároveň je v nich poznat silueta. Úplet užší na rukou a nohou udrží oblečení na místě, ať dáte nahoru jakoukoliv končetinu. Zároveň se volné oblečení nelepí nonstop na tělo, přitom ochrání všechny věčné zmrzliny od zimy. Netopýří rukávy prostě poslouží mnohem lépe než pidi tílko.

www.nordblanc-obchod.cz/cs/products/sede-damske-tricko-joyful-nbslf5596-gra, www.fler.cz/zbozi/aditi-pants-black-3707596www.nordblanc-obchod.cz/cs/products/sede-damske-tricko-joyful-nbslf5596-gra, www.fler.cz/…lack-3707596

Místo oblečení plnou pozornost


Jóga má za cíl vést naši pozornost dovnitř, tak je vlastně humorné si uvědomit, že energii často plýtváme na výběr „správných” jógových kousků místo vlastní praxe. Jak už jsem psala ve článku Proč jsme módní chameleoni, těžko se spirituálnímu životu přiblížíte pomocí designového/značkového/předraženého textilu.

Není špatně, že dnešní pojetí jógy dává důraz na fyzickou stránku. My ztuhlí a zkrácení zápaďáci zkrátka pohyb potřebujeme jako sůl a učíme se vnímat své potřeby nejen na tělesné úrovni. Jen mám při pohledu do obchodů pocit, že v nás vyvolává umělou potřebu vlastnit vhodné oblečení, které z nás udělá běžce/jogína/gymnastku.

Funkční oblečení zachycující hektolitry potu oceníte, pokud jógu berete jako sport, případně se věnujete dynamickým a horkým stylům. Jestliže v józe vidíte vyšší smysl, výběr oblečení vám může být dostatečně buřt. Jediné, co potřebujete, je neškrtící gumička od kalhot a triko, které drží na místě i v pozici psa s hlavou dolů. Praktikovat se tak dá třeba v triku, co nosíte na chalupu. Otázka je, jestli to mezi všemi těmi reeboky ustojíte…

P.S. Kamarádčina jógová podložka tiše pláče v koutě.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Slečno, kouká vám prdel

Autor: Ada

Zlatý podprsenkový ramínka, řekla jsem si, když jsem vylovila z... Celý článek

Proč nemůžete sehnat kalhoty

Autor: Ada

V nadpisu nechybí otazník. Já se totiž neptám - já vím proč, a taky... Celý článek