5 typů kravatových uzlů

23.08.17 | autor Redakce

Můžete mít sebekrásnější kravatu, ale pokud místo uzlu vážete neforemnou kouli, moc parády s ní neuděláte. Vybrali jsme proto 5 základních kravatových uzlů, abychom vás ušetřili trapného společenského přešlapu a osvobodili vašeho otce, který vám do teď kravatu vázal.

Jednodušší uzly:


Jednoduchý uzel

Nejčastěji používaný uzel, jinak také nazýván Four in Hand nebo Schoolboy knot. Nejlépe vynikne na širších kravatách a je vhodný ke košilím, jejichž límečky jsou blízko u sebe. Jedná se o asymetrický podlouhlý tvar, který se dá použít v podstatě při jakékoliv příležitosti. Jeho vázání sahá do 18. století na venkov Anglie. Uzel používali panští kočí na šátku jako ochranu před nepříznivým počasím. Kočí jednou rukou vázali uzel a druhou drželi spřežení, tehdy nejčastěji čtyř koní. Proto právě – Four in Hand.

Malý uzel

Jak už z názvu vyplývá, je malý. Jeho výhodou je jednoduché vázání, které zvládnete během čtyř rychlých kroků. Malý uzel je vhodné vázat především z širších kravat a hodí se ke všem typům postavy. Před samotným vázáním si dejte záležet na výběru límečku. Právě kvůli velikosti uzlu doporučuji vyřadit košile s dlouhým a rozevřeným límečkem, aby vázání ke košili sedělo správně.

Poloviční Windsor

Velmi oblíbená, skromnější varianta klasického Windsorského uzlu. Oblibu si získal pro jeho trojúhelníkovitý a elegantní vzhled. Panské společenské košile jsou aktuálně širší, proto o něco větší uzel, jako je právě Half-Winsdor, skvěle padne.

Složitější uzly:


Dvojitý uzel

Přezdívaný také jako Victoria, dvojitý jednoduchý nebo uzel knížete Alberta, který jej proslavil. Jedná se o trochu složitější jednoduchý uzel. Rozdíl je pouze v šířce, které dosáhnete dvojitým obtočením a protažením kravaty okolo tenkého konce. Vzhledem k šíři je vhodné uzel vázat spíše z užších kravat a ladit jej můžete k většině košil. Nemusíte se tedy trápit s výběrem límečku.

Windsorský uzel

Nejčastější volba pro slavnostnější události. Uzel se připisuje britskému králi Edwardovi VIII. z Windsoru. Jeho složitější vázání vykoupí následná elegance. Po uvázání musí kravata přesně sedět mezi dvěma částmi límečku a zároveň zakrývat poslední knoflík košile. Uzel je velký a symetrický, je proto dobré jej nosit ke košili s širokým límcem. Tvar Windsorského uzlu vyhovuje mužům středního vzrůstu nebo těm, kteří mají štíhlejší krk.

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5510 příspěvků 23.8.17 08:09

Uzel bez uzlu, jako hrad bez hradu, díky.

LenkaPraha01
58 příspěvků 25.8.17 21:30

Oni tam měli UZLI??? :)

VeronikK
1330 příspěvků 25.8.17 21:37

Co hůř, měli tam uzle

Příspěvek upraven 25.08.17 v 21:42

Paris1789
5510 příspěvků 26.8.17 09:44

Skloňovali to podle vzoru „stroj“, tak jsem se ozvala. To se stane. Jen nechápu, že někdo, kdo evidentně moc nečte, chce psát. Ale nemusím chápat všechno.

Agraynel
81 příspěvků 23.8.17 08:52
...

To jste vážně ještě nebyli schopní zaměstnat nějakého korektora?? Nebo vyhodit toho stávajícího a zaměstnat nějakýho, co opravdu umí česky??

Příspěvek upraven 23.08.17 v 08:54

VeronikK
1330 příspěvků 25.8.17 18:33

Tentokrát byl pro mne článek přínosem. Naučila jsem se od svého otce vázat dva uzly. Nevěděl a ani já, jak se jmenují. I když jsem se to sem tam snažila vypátrat na netu, nějak se mi to nedařilo přesně poznat. Tato videa mi v tom pomohla. Umím tedy malý a winsdor. Jen škoda, že muž téměř nenosí kravaty. Naštěstí syn si kravatu občas vzal se školou do divadla. Na vystoupení bohužel nechce, trochu mu překáží.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Jak si koupit kvalitní pánskou košili

Kvalitní košile tvoří základ šatníku dobře oblečeného muže. Situace... Celý článek

Co nosí opravdový frajer!

Autor: Ada

Pod minulým článkem kolegy Králíčka jsem si pěkně početla v... Celý článek