Tlusté děti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Olinka
2582 příspěvků 1.8.12 17:31

Na tělocvik mám ambivalentní vzpomínky… Nejdřív jsme měli tělocvikáře - starého chlapa, ze začátku nás i učil nějaká pravidla basketbalu a podobně, ale pak to s ním (a i s námi) šlo z kopce a většinou se hrál celou hodinu volejbal. Pak jsem začala být nemocná, půl roku jsme nebyla vůbec ve škole, nicméně v dalším roce jsem normálně sportovala - tělocvikář o mě věděl a vždycky říkal - Oli, dělej, co si troufáš (a já si teda troufala hodně, protože jsem nezmar). Pak jsme dostali tělocvikáře jiného, přezdívaly jsme mu Příšera a to jsem si vydyndala uvolnění z TV, protože to byl takový ouchylák, že bych ho fakt nesnesla (a že mi spolužačky záviděly a já jich upřímně litovala). Nicméně pak se tělocvikář změnil, ale já si uvolnění z TV už nechala s tím, že jsem cvičila, co jsem mohla (i ten výmyk jsem udělala, když mi někdo nacpal prdel nahoru).

Nicméně bych tělocvik pojala opravdu jinak - předně bych těch prvních 20 minut dala protahování a lehké rozcvičování, protože pro dospívající tělo není nic příjemnějšího, než ho po 6 hodinách skrčených v lavici nutit tu sedmou běhat nebo skákat přes kozu… Takové ty základy sportů - basket, volejbal, florbal, my na konci gymplu hrávali softbal, což mě hrozně moc bavilo - bych nechala, pro součást všeobecného přehledu. Nicméně naše hodiny často vypadaly tak, že sportovně zdatnější spolužačky hrály volejbal a náš antisport zbytek v zadním kumbálu posiloval nebo cvičil jógu (já předcvičovala a musím říct, že i některé sportovkyně měly problém i s méně náročnými cviky).

Hodnotila bych podle snahy. Měla jsem kolem sebe již zmíněnou zcela nesportovní partu, ale neexistovalo, aby nějaká řekla, že něco dělat nebude, že by to nezkusila… Naopak jedna nejmenovaná spolužačka rovnou tělocvikáři (a poměrně arogatně) řekla, že žádný výmyk dělat nebude, že to ani nezkusí. Té bych tu trojku z těláku klidně dala, za takový přístup.

ninquiste
1 příspěvek 1.8.12 20:32

Nevím kamm se posunula ta diskuze za těch pár stránek (ještě jsem tam nedočetla), ale k zakázání tělocviku mám několik poznámek. Určitě bych byla proti, aby si děti na 1. stupni vybíraly, co chtějí dělat. Potřebují všestranný pohyb, pingpong pro mě není sport do tv, ale na přestávku. Na přednáškách ze speciální pedagogiky nás taky upozorňovali na to, že mnoho problémů s psaním a zrakovou koordinací souvisí i s tím, že děti nemají vyvinutou hrubou motoriku. Jde totiž o to, že svalová koordinace se vyvíjí postupně - nejprve tedy hrubá motorika (chůze, běh, šplhání, skákání a tak dále), její zlepšení má vliv na jemnou motoriku - proto se pro její zlepšení doporučuje právě i sportovat a zase zlepšování jemné motoriky pomáhá vývoji řeči. Tolik i k tomu, proč mnoho dětí dnes ani neumí mluvit. Vše se odvíjí od přirozeného pohybu.

A známkování? To je pro mě jako učitelku velmi jednoduché. Nehodnotím podle tabulek, ale podle zlepšení dítěte. To znamaná (ve stručnosti, v praxi se přihlíží ke spoustě dalším věcem), že dobrou známku dostane to dítě, které se snaží (i když mu to nejde), zlepšuje se (ale poměřováno jeho předchozími výsledky, na tabulky zvysoka kašlu, kdo se vyvíjí podle tabulek), dodržuje fair-play (jasně že neocením toho, kdo se posmívá).

cibetka 1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 08:05
@LadyPapajka píše:
@cibetka 1 No to nevim. přítel jezdí, bolestí neumírá, vlastně nikdy neřekl, že by ho bolely nějak strasně nohy a asi to nebdue tak hrozný, když ho to furt baví.
A taky se stále zálibně prohlíží (jakože nohy) v zrcadlě a je opálenej taky tak pěkně:D

A jezdí závodně na vrcholové úrovni? To je totiž jiná. Jet etapu ve 3 tisících metrech ve vysokém tempu - bude plivat krev, to nebolí jen svaly, ale každy nádech jsou žiletky.

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 08:10

@cibetka 1 Vrcholově se to asi počítat nedá. Jezdí v nějakým amaterským týmý a každej víkend je oba dva dny v řiti na závodech, na jaře ho skoro nevidim, protože je příprava na sezonu a v zimě chodí do fitka a na spinning téměř denne. Na tour de france to neni, ale myslim, že se do toho celkem opírá.

cibetka 1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 09:27

@LadyPapajka
Každopádně je dobrej, o tom žádná :)

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 09:56

@cibetka 1 Zrovna přemýšlím, jestli jako byl někdy vyloženě zničenej z tech závodů, a myslím, že akorát po soustředění týdenním někdě v itálii, kde jezdili denně. Ne že by jako byl unavenej, ale pak mu to moc nejezdilo.

Jen teda nikdy neříkal o tom, že by umíral na zavodech, ale on je zase takovej typ, co zatne zuby a jde přes limit a nemá potřebu to komentovat.

A já osobní zkušenost nemám, na kole nejezdim, mám k němu averzi (a najdu si cyklistu, hehe:)

Juliect
301 příspěvků 2.8.12 09:57

No já osobně na tlusté děti nevěřícně zírám, protože to prostě neznám. v dětství jsem byla hubená bez jakéhokoliv sportu. Osobně jsem na to nejen nešikovná, ale prostě mě to nebaví. to že člověk nemůže popadnout dech něco ho bolí…ale celý život jsem chodila docela daleko pěšky a jako dopravní protředek jsem používala kolo, nachodila jsem se v práci i v baráku po schodech. Jako dítě jsme pomáhali i s docela náročnou pracísamozřejmě v rámci svých možností. Ale tělocvik ve škole jsem opravdu nenáviděla! Moje děti jsou taky hubené, ale jiné než já. Jsou oba hodně živí a pohyb je baví. Kluk zrovna dělá onu zatracovanou cyklistiku, ale prostě na úrovni, kterou zvládá a baví ho. Jezdí nějaké regionální závody, trénuje dle svých možností. Kluci v jeho týmu jsou konstitučně různí, někteří mají taková ta svalnatá stehna, ale většina z nich je taková tyčka, jak náš kluk. Dcera je ještě malá, ale ani chvilku nepostojí, tak chodíme plavat a na nějaké tanečky. Ani jí neplánuju nějakou vrcholovou dráhu, pokud se tak sama nerozhodne. Tělocvik ve škole je podle mě problém, že se prostě špatně vede, je to pořád jako za nás a tak se nedivím, že to děti nebaví, já v tv trpěla.
Ovšem při pohledu na 7letou holku, která váží 37 kg- což jsem měla já v 7mé třídě, padají jí kalhoty, protože prostě nemá pas a nemají kde držet, na večer pro „usnutí“ vypije takovou tu krabičku čokoládového mlíka, brrrr. Takže když pak při obědě preparovala maso, že je tlustý a to ona nejí, píchla jsem ji prstem do toho jejího bůčku s otázkou a z čeho je tak „pěkná“ teda…bylo to ode mě hnusné, ale nemohla jsem se udržet!

FoxInTheBox
278 příspěvků 2.8.12 13:17

@Juliect Jo, to od vás bylo sakra hnusný. Já jsem byla v dětství váš opak - dítě tlusté z kdovíčeho, neustále mě omezovali v jídle (oslava narozenin - ostatním zákusek, mně rajče), chodila jsem od sedmi let denně běhat dokola kolem hřiště a po schodech, víkendy chození s turisťákem atd. a tlustá jsem byla stejně. Mimochodem tlustý maso a špek bych nevzala do pusy, hnusí se mi to od malička. Posmívala se mi celá rodina kromě mámy - otec, prarodiče, nejvíc ségra, která to přitáhla i do školy a pak se mi smála i půlka ZŠ.

Moje babička byla podobně „vtipná“ jako vy, z jejích vtipů stylu „Až budu potřebovat špek, nepůjdu do řeznictví, ale odřežu si kus z tebe“ jsem skončila ve 12 letech (čili ta vaše sedmá třída) u psychiatra s anorexií.

Co vám ta holka udělala???
Podle toho, co píšete, to ani není vaše dítě, tak ji nechte bejt! Takhle ji k zdravýmu hubnutí nevychováte, jenom bude nešťastná. Jde to i jinak, třeba jí to čokoládový mlíko prostě nedat, ale bez „vtipných“ komentářů…

Sekhmet
1918 příspěvků 2.8.12 13:20

@FoxInTheBox Souhlasím s vámi. Děti nemají držet diety. Dětem se má nabízet zdravá alternativa jídla, v čemž selháváme nejen my, ale i jiné státy (Američané zcela fatálně - zkuste se podívat na film Supersize me - tam je stravování nejen ve školních jídelnách rozebráno poměrně podrobně).
Neustále omezování v jídle a poznámky o postavě vypěstují akorát fóbie z jídla a nenávist k vlastnímu tělu.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 13:25

@Juliect škoda že Vám ta holčička neodvetila, že je lepšie byť „pěkná“, než sprostá. Ja osobne keď čítam ženskú ktorá dokáže povedať niečo podobné 7 ročnému dieťaťu tiež zíram a mám chuť jej povedať, že jej nechýbajú len tukové bunky ale aj rozum.

FoxInTheBox
278 příspěvků 2.8.12 13:38

@Juliect P.S. To, že vy a vaše děti máte štíhlou postavu „zadarmo“ (bez nucení se), neznamená, že ti, co to tak nemají, jsou horší a je potřeba se na ně dívat spatra…
Každý má nějaké genetické nastavení, rychlost metabolismu, ale i výchovu. Každý potřebuje žít jinak, aby byl zdravý.
Bohužel, ti, co s tím nikdy problém neměli, to právě nejvíc nechápou.

Citlivým přístupem v dětství se dá změnit hodně. Necitlivým (další perla z naší rodiny - „na prázdniny pojedeš k nám na chatu, budeme tě hodně prohánět, dávat ti málo jíst a konečně z tebe uděláme člověka!“) vznikají lidé, co si vyčítají každé sousto a myslí akorát na to, jak se na ně ostatní dívají…

Vy s vaším „nikdy jsem nesportovala a vždycky jsem byla štíhlá“ máte ohromné štěstí. Ani nevíte jaké. A moc vám ho přeju, fakt.Ale je to štěstí - ne pravidlo, které všichni ostatní kromě vás porušují a proto jsou špatní.Jsou i lidi, kterým chození pěšky, ježdění na kole a práce k hubnutí nestačí.

Juliect
301 příspěvků 2.8.12 13:43

@FoxInTheBox to nebyla moje holka, já bych svému dítěti nic takového nedala(navíc moje holka sladký fakt nerada…)ale setkaly jsme se na dovolené, a z jejích stravovacích návyků jsem šílela. Snídala jen koláče, buchty a koblihy, svačila superumělohmotné „jogurty“, neuměla udělat rychlý krok z procházky byla unavená, vymýšleli jsme hry pro děti a když byla jen trochu pohybová nechtěla se zúčastnit. Vtip byl v tom, že to maso nebylo tlustý, jen bylo takový trošku tuhší. Kdyby řekla mě to nechutná, vzala bych to, ale výmluva na tlusté mě prostě uzemnila.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 13:46

Metoda @Juliect v komunikaci s obézním dítětem se mi taky nezamlouvá, ovšem musím konstatovat, že za mého dětství bylo jediné obézní dítě na celé naší sídlištní škole. Ta dívka měla poruchu funkce štítné žlázy. Jinak nikdo další ze cca 700 dětí. Dneska bych to tam nejspíš nepoznala.
A jsme u toho: jak je to možné???

Příspěvek upraven 02.08.12 v 13:50

FoxInTheBox
278 příspěvků 2.8.12 13:49
@Juliect píše:
Kdyby řekla mě to nechutná, vzala bych to, ale výmluva na tlusté mě prostě uzemnila.

Však řekla, že jí to nechutná, protože je to tlustý maso, ne? Třeba se tak u nich doma říká něčemu trošičku jinýmu než u vás.
Nebo v tom byl skrytý zarostlý proužek tukového vaziva (jak u vepřového dost často bývá) a cítila v tom tu tučnou chuť a proto to nechtěla…to se mi taky stává, fakt mi ta chuť vadí a může to tam být, i když to maso navenek vypadá libově.

Jestli měla tak alarmující stravovací návyky, je to spíš na rozhovor s rodičema.

@runningfox: ale to už tady bylo tisíckrát, televize, počítače, školní jídelny, mekáče, málo času rodičů et cetera et cetera ad nauseam…

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 13:55

@FoxInTheBox
Aniž bych se s vámi chtěla hádat, narážím na tu vaši poznámku o tom „štěstí“. Takže my všichni, narození v 60. letech a dříve, jsme měli štěstí? V čem? Teď se rodí děti, co nemají „štěstí“?
Já na štěstí nevěřím, jen na rozumné chování. To myslím si je v moci úplně každého. Informace máme, prostě se jimi jen neřídíme.

Sekhmet
1918 příspěvků 2.8.12 14:03

@runningfox No, minimálně jste měli štěstí, že jste dospěli dříve, než jste dostali plnou palbu záření z Černobylu, která by vám zničila štítnou žlázu. Moje endokrinoložka tvrdí, že mezi jejími pacienty je dramaticky a významně větší množství žen - ročníků 1980 - 1986, než žen z dřívějších ročníků. ty pozdější ročníky (tedy 1989+) jsou už na tom o něco lépe, ale úrovně ročníků starších už to nikdy nedosáhlo.

Juliect
301 příspěvků 2.8.12 15:08

Se tu skoro směju, nakonec já jsem špatná, když řeknu tlusté holce, že je tlustá. prostě byla tlustá a je to tu přece o tom, že není dobré, že jsou děti tlusté. moje děti nejsou a neživíme se kořínkama.

darkwulf
29 příspěvků 2.8.12 15:17
@Juliect píše:
Se tu skoro směju, nakonec já jsem špatná, když řeknu tlusté holce, že je tlustá.

Nebolo by lepšie to vykladať maminke tej 7ročnej slečny?
Predpokladám, že čokoládove mlieko si nedáva z vlastnej vôle (teraz teda už asi áno), a ani na sladké bohémske raňajky sa nenaučila sama od seba. Niekto dospelý musí byť pôvodcom.

Sekhmet
1918 příspěvků 2.8.12 15:20

@Juliect Nikdo neříká, že jste špatná, jen, že jste se nezachovala správně. Děti (ostatně nejen ony) jsou velmi citlivé na známky přijetí a nepřijetí a za svou tloušťku většinou nemohou. Nedokáží posuzovat dlouhodobé následky svého chování, z podstaty věci jsou zaměřené na uspokojování okamžitých potřeb. Předvídavosti a plánování se musí teprve naučit. Ten, kdo má korigovat nemírnou žravost a potřebu sladkostí, je rodič. Dítě není vinno tím, že před spaním vypije čokoládové slazené mléko. Kdo mu ukázal, že je možné dopřát si takovou libůstku?

MP Monis
50 příspěvků 2.8.12 15:22

@Juliect: především jste s prominutím úplně tupá, když nedokážete jako dospělá osoba pochopit, že píchat prsty do sedmiletých dětí a ještě se jim vysmívat, se prostě nedělá. Tohle je chování na úrovni zlých spolužáků na ZŠ, ne dospělé ženy. Nikdo se vás neprosil, abyste vychovávala cizí děti a pokud jste měla neodkladný pocit, že se musíte k situaci vyjádřit, měla jste se obrátit na rodiče konkrétního dítětě. Vy se ale přesto citíte jako úplná hrdinka, co to tomu tlustýmu sedmiletýmu děcku nandala, tak si to užijte.

Juliect
301 příspěvků 2.8.12 15:37

Tak rodiče tam nebyli, jen pra, a tohle bylo poslední den. po neustálém řešení: nejez ten jogurt(puding, buchtu, nanuk, čokoládu,) za půl hodiny je oběd, který pak samozřejmě rozvrtala a půl hodiny po něm zase ládovala blbiny místo nabízeného ovoce či zeleniny…
vím, že jsou lidi, který jsou tlustý z důvodu poruchy štítné žlázy apod. a bojují s tím celý život, ale děvče mělo hrozné stravovací návyky, a ode mě bylo neomalené na to poukázat, ať si kyne asi…

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 15:40

Ono zas všechny tlusté děti až tak přecitlivělé nejsou. Vzpomínám si na holku ze sousedství, tenkrát tak asi tak sedmiletou, pěkného cvalíka. Maminka na ni volala z okna: „Pojď si pro svetr!“ „Nepotřebuju, mami, mě hřejou špeky!“

Sekhmet
1918 příspěvků 2.8.12 15:42

@Pavučinec plyšový Ony ne všechny děti, které vtipkují na svou tloušťku, jsou se svou tloušťkou smířené. Některým nezbylo, než se ozbrojit vtipem a stát se lokálním klaunem a šaškem, protože jinak by se zhroutilo a skončilo na psychině. Smějí se, aby nebrečely.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 15:45

@Sekhmet
My jsme na našem území nedostali „plnou palbu z Černobylu“. Nejdřív ten radioaktivní mrak zamířil nad Skandinávii, kde to zjistil operátor švédské jaderné elektrárny při kontrole na cestě domů. Napřed si chudáci mysleli, že jim něco uniklo tam, teprve pak zjistili, že jsou to soudruzi z Pripjati. U nás máme vysokou úroveň přírodní radiace (uran, hurá!), která ty důsledky černobylské havárie vysoce předčí.
Ta vaše argumentace je mimo, kdyby to bylo opravdu tak, jak píšete, tak netlustší lidi žijou v Bělorusku a na Ukrajině.
Je hezké, že u nás vždycky za všech okolností se hledá nejdřív příčina mimo individuum samotné, k podpoře čehož se používají ty nejbizarnější argumenty. Ano, v Čechách je porucha funkce štítné žlázy tradiční a široce rozšířená. Byla před Černobylem a bude i po něm. To však nárůst obezity u dětí nevysvětluje.

Sekhmet
1918 příspěvků 2.8.12 15:50

@runningfox Tady je krásně vidět, jak se to šířilo v čase
http://www.irsn.fr/…o_nuage.aspx
S tou Skandinávií máte pravdu, ale stejně se domnívám, že nám to moc nepřidalo. O obezitě jsme spolu již diskutovaly, můj názor je jiný než Váš, asi se neshodnem.

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek