Tlusté děti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
saryvary
681 příspěvků 22.10.12 11:38

@Charlene Vy máte zkušenost s takovým dítetem? Já ano. A myslíte, že jsem tak pitomá, že by tyhle zásady moje dítě neznalo? Cestičku k sladkému si dítě vždycky najde (babičky, tetičky nikdy neposlechnou), jídlo, které doma vaříte mu násílím do krku nenacpete a donutit ho sportovat? Jak? Pokud zkušenost nemáte a oháníte se tu jen teorií, jak byste to dělala Vy, tak vůbec nevíte, jak je to všecko složité.

Grossularia
3204 příspěvků 22.10.12 11:41
@saryvary píše:
Já bych chtěla vědět, a to zcela vážně, jak to dítěti říkat, když mu to nemá ublížit? Jak zde píše Pavučinec plyšový „Nevím jak ostatní děti, ale já o sobě dost dobře věděla, že jsem tlustá… Nepotřebovala jsem, aby mi to někdo další říkal.“ Vědí to o sobě všechny tlusté děti? Nevidíme jim do hlav, takže možná ano. A proč s tím tedy něco nedělají, abychom jim to nemuseli říkat?

Ale ony s tím pravděpodobně něco i dělají. I dívenka, o níž je řeč. Sedmileté dítě má znalosti lidského metabolismu zhruba na úrovni „tlustá jsem, protože mám mezi svalama sádlo. Takže když budu jíst maso bez sádla, tak se mi to sádlo nenacpe mezi moje svaly a já nebudu tlustá“. Dítě na přelomu první a druhé třídy skutečně neví, jak souvisí metabolismus sacharidů s metabolismem tuků, neví, že mléko, které mají děti pít, protože je to i napsané na krabičce, že je to pro děti, může mít nějaký vliv, že kakao, které je přece jen takový prášek, může nějak souviset s tukem…
Můžete jistě zkusit dítěti vysvětlovat, že cukr se v těle mění na sádlo. Ale v sedmi letech to může být dalece nad úrovní jeho chápání („proč by se měl prášek měnit na sádlo?“) Pracuju s nadanými dětmi, které dost silně intelektuálně převyšují své vrstevníky. Ale ani tyto děti nechápou takovéto souvislosti, až na několik opravdu jedinečných výjimek. Natož běžné, intelektuálně nevyčnívající sedmileté dítě.
tak dělá, na co jeho rozum v tu dobu stačí - vykrájí sádlo z masa, aby do jeho vlastních svalů nenalezlo nové sádlo.

V tomhle věku máte mluvit s rodiči, ne s dítětem. To dítě s tím nemůže dělat víceméně nic. I kdyby nakrásně pochopilo, jak to vlastně s tím sádlem je, tak co nadělá? Nevybírá si samo, co bude jíst, nenakupuje a nevaří si samo, nerozhoduje samo, kdy půjde ven, kdy se půjde proběhnout, zda bude chodit na sportovní kroužek…
Ale je to holt snadná oběť, na mrně, notabene tlusté mrně, si troufne i zbabělý typ agresora.

A tak, jako u jiných forem šikany - klasický výrok šikanujícího „ona si za to může samaa, protože je tlustá, tak mě donutila svou tloušťkou, nechápáním toho, co jí říkám a vytrvalým pitím čokomlíka k tomu, že jsem ji prostě musela agresivně napadnout“ - to je jak z učebnice. Jenže ona vina je vždy na straně agresora, oběti šikany jsou v tom nevinně, to je jen forma racionalizace agresivního jednání v hlavě šikanujícího. Vždy podobný scénář.

saryvary
681 příspěvků 22.10.12 11:43
......

A že přestože se všemožně snažíte dítěti neublížit tím, že ho na jeho tloušťku upozorníte (protože jste si tím sama prošla a víte, jaké to je a nechcete se za žádnou cenu chovat tak, jak se chovali vaši rodiče…), jednou mu to stejně říct musíte a v jeho očích je to vždycky bolestivé.

Charlene
282 příspěvků 22.10.12 11:52
@saryvary píše:
@Charlene Vy máte zkušenost s takovým dítetem? Já ano. A myslíte, že jsem tak pitomá, že by tyhle zásady moje dítě neznalo? Cestičku k sladkému si dítě vždycky najde (babičky, tetičky nikdy neposlechnou), jídlo, které doma vaříte mu násílím do krku nenacpete a donutit ho sportovat? Jak? Pokud zkušenost nemáte a oháníte se tu jen teorií, jak byste to dělala Vy, tak vůbec nevíte, jak je to všecko složité.

Oháním se tím, že je hloupost kopat do tlustého dítěte, že je tlusté. A že to není jeho vina, tudíž si myslím, že by za to nemělo být trestané. A to ani od okolí, nevhodnými poznámkami. Oháním se tím, že ty poznámky (natož od dospělých lidí!) jeho směrem jsem hloupé, zbytečné a zraňující. Jiný smysl nemají.
To že se dítě ke sladkému dostane :) no, u nás doma bylo sladké jen na mikuláše, vánoce, narozeniny a když jsem mamku uprosila v obchodě(což nebývalo tak často, jak by se mi líbilo :)). Nevím, jestli jsou mé babičky a tetičky rozumné a nebo rodiče tak přísní, ale neexistovalo abych od nich dostala sladké (nebo cokoli jiného) pokud s tím nesouhlasili.

saryvary
681 příspěvků 22.10.12 12:10

@Charlene No a já právě chtěla vědět, která poznámka je vhodná a která už ne. Ale mám dojem, že tlusté dítě považuje jakoukoliv poznámku jako nevhodnou a ještě je schopno říct, že odteď se bude nacpávat nezdravým ještě víc a pohybu se bude vyhýbat víc, než dosud (a to máte za to, že se vám na mně něco nelíbí).

jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 12:11

U mě to bylo asi takhle: přechod na základku, pro introverta s všelijakými problémy dost drsný > šikana > angíny, chřipky a psychosomatické křeče žaludku > málo pohybu + utěšení jídlem > šikana za tloušťku > schovávání se doma a utěšování jídlem. Máma se snažila, fakt hodně. V době, kdy jsem začala chodit do školy, začala po letech opět pracovat na plný úvazek a byli jsme v situaci, kdy měla chudák co dělat, aby nás uživila. Byla jsem uzavřená, ani psycholožky nepomohly, abych začala o svých problémech mluvit (s čímž mám problém do teď, až poslední rok je to lepší, protože mě můj kluk donutil vyřešit to a začít komunikovat s mámou).

jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 12:12
@saryvary píše:
@Charlene No a já právě chtěla vědět, která poznámka je vhodná a která už ne. Ale mám dojem, že tlusté dítě považuje jakoukoliv poznámku jako nevhodnou a ještě je schopno říct, že odteď se bude nacpávat nezdravým ještě víc a pohybu se bude vyhýbat víc, než dosud (a to máte za to, že se vám na mně něco nelíbí).

Od cizího člověka skutečně žádná nevyžádaná poznámka na tloušťku dítěte (nebo i dospělého) není vhodná! Achjo, to už fakt lidi nemají vychování?

saryvary
681 příspěvků 22.10.12 12:15

@jumbee Ano, podobný případ je má dcera.

saryvary
681 příspěvků 22.10.12 12:17

Já chci jen říct, že kdo takové dítě nemá, nebo jím nebyl, nemůže radit.

MP Janka
429 příspěvků 22.10.12 12:24
@Grossularia píše:
Dítě na přelomu první a druhé třídy skutečně neví, jak souvisí metabolismus sacharidů s metabolismem tuků, neví, že mléko, které mají děti pít, protože je to i napsané na krabičce, že je to pro děti, může mít nějaký vliv, že kakao, které je přece jen takový prášek, může nějak souviset s tukem…

To je pravda, ve škole nám na psychologii pro učitele říkali, že děti tak do 12 let nejsou schopné uvažovat abstraktně, takže opravdu pro jejich uvažování platí nebudu jíst tlusté na mase = nebudu tlustá já.
Mě jako malou strašně mrzelo, když mi někdo řekl, že jsem tlustá a to jsem při pohledu na dnešní děti měla jen pár kilo nadváhy (což mám bohužel dodnes). Co s tím může malé dítě dělat? Nejíst = anorexie, jídlo potají vyzvracet = bulimie, nedělat s tím skoro nic = pořád se mu okolí směje, že je tlusté, zahánět smutek sladkostma = morbidní obezita. Tohle se opravdu musí řešit s rodiči a ne s dítětem.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 12:45
@saryvary píše:
Já bych chtěla vědět, a to zcela vážně, jak to dítěti říkat, když mu to nemá ublížit? Jak zde píše Pavučinec plyšový „Nevím jak ostatní děti, ale já o sobě dost dobře věděla, že jsem tlustá… Nepotřebovala jsem, aby mi to někdo další říkal.“

To jsem nepsala já, ale Jumbee, prosím pěkně! Mně bylo úplně fuk, co mi kdo říká!

saryvary
681 příspěvků 22.10.12 12:59

@Pavučinec plyšový Jsem se v tom nějak ztratila, tak se omlouvám.

Juliect
301 příspěvků 22.10.12 13:27

Jenže ona přímá kritika ode mě byla až po několika dnech, kdy jsem se jí pěkně snažila vysvětlit, že posnídat 3 koblihy není dobrý nápad, že jsem pro všechyn udělala chleba s lučinou a nakrájela rajče. Ke svačině jsem nabízela ovoce, vymýšlela jsem lehce sportovní soutěže, ostatní děti ji povzbuzovali, když byla poslední, nešlo o nějaké výkony, ale o legraci, jenže ona protestovala, že se chce dívat na televizi, chodili jsme na třešně a lesní jahody, ale ona pak řekne že si dá radši „jogurt“( nechutně sladké umělohmotné cosi), slupla nanuk před obědem, protože je přece její, v obědě se vrtala, protože ona polívku nikdy nejí, za to se dožadovala zákusku, pak i strašně strhávala další děti, každý den bylo : co to zas jíte, kdo vám to dovolil(pusu plnou bonbonu či čokolády že )?odpověď zněla: ale to je moje!..a ono zmiňované maso, kde jí vadilo tlusté s gustem máčela v majonéze a kečupu…
hele nejsem dokonalá, nejsem vyznavač ortodoxně zdravé stravy, prostě jíme tak normálně. Ani nijak zvlášť nesportujeme krom synka, chodíme, pěšky a zaplavat si, občas si doma zablbnem s taneční podložkou, jezdíme na koloběžce, nezakazuju ani nanuky ani čokoládu ani bonbon, ale dáme si prostě občas někdy…nikdy jsem nebyla tlustá ani moje děti nejsou, ale kdyby se krmili podobně…
opravdu ať si cizí děcka jí co chtějí a vesele si kynou, pokud je to jejich rodičům jedno, ale i přesto že jsem nebyla tlustá vím, že se to v 18ti až s tím budou chtít třeba něco dělat bude blbě hubnout…

MP Barbucha
3716 příspěvků 22.10.12 13:34

@Juliect
Už jste si tu svoje hulvátství obhájila dost. Pokud máte pocit, že Vaše slova byla v tom kontextu ok, tak už to tu proboha neventilujte.
Ta dívka pravděpodobně díky Vašemu výroku nezměnila vůbec nic. Kdybyste jí nabídla porozumění o pozitivní přístup, možná byste změnu také neviděla hned, ale to děvče by si za pár let v pubertě vzpomnělo: „Ta paní to se mnou myslela dobře a nenadávala mi, asi na těch jejích radách něco bude.“
A nebo třeba ne. Ale tím, co jste udělala, jste ji jen zatvrdila ještě víc.

MP Barbucha
3716 příspěvků 22.10.12 13:37

Ještě dodávám, že jsem pracovala nějakou dobu na základní škole a vím, že občas Vám nějaké dítě mírně řečeno nesedne. Vám evidentně byla krajně nesympatická ta holčička. To je normální a lidské. Ovšem u dětí není fér dávat jim toto najevo, nebo za vinu. Spíš není špatné se zamyslet, proč zrovna toto dítě nás tak irituje. Bývá to něco, co rezonuje s částí naší osobnosti, kterou bychom raději neviděli.

jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 14:03

@Juliect Jste evidentně „zabedněná“, ale řeknu vám už jen jedno… Kdyby ta holčička byla moje dítě a já se to dozvěděla, pořádně bych si to s vámi vyřídila. Bez ohledu na to, jakou vinu bych na tloušťce své dcery nesla.

Aranel
935 příspěvků 22.10.12 14:05

@MP Barbucha Kdyby zatvrdila. Byla jsem takové dítě. Podobné věty se zaryjí do mozku, tam kvasí, v patnácti letech je z toho anorexie, děvče uvidí bůček i na třicetikilovém těle. (Pár takových vět si pamatuju. „Neber si už ten další kousek koláče.“) To ostatně považuju za veliký úkol rodičovství, vypěstovat v dětech pozitivní a zdravý vztah k vlastnímu tělu.

Ano, ta holčička se zjevně stravovala špatně, ale jak už bylo napsáno, stravovací návyky ovlivňují rodiče. Vy jste se snažila, Juliect, ale za týden nemáte šanci nic změnit. Alespoň ne pozitivním směrem.

jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 14:20

@Aranel Já si pamatuju „Nejez ten dort, budeš tlustá. Ne, promiň, zůstaneš tlustá!“… Prošla jsem si fází mírné anorexie (17 dní bez jídla) i bulimie (cca dva měsíce zvracení po obědě).

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 14:31
@jumbee píše:
@Juliect Jste evidentně „zabedněná“, ale řeknu vám už jen jedno… Kdyby ta holčička byla moje dítě a já se to dozvěděla, pořádně bych si to s vámi vyřídila. Bez ohledu na to, jakou vinu bych na tloušťce své dcery nesla.

To byste byla na nejlepší cestě udělat z holčičky tlustou sebelítostivku.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 14:40
@Pavučinec plyšový píše:
To byste byla na nejlepší cestě udělat z holčičky tlustou sebelítostivku.
…alebo dieťa, ktoré vie, že matka bude za ním stáť, nech sa deje čokoľvek. Ja som rozbila susedom prakom okno a sused mi dal facku. Bola to moja prvá facka v živote a tak som to išla s plačom povedať otcovi. Ten ma vzal za ruku a k susedovi doviedol nech sa ospravedlním. On však suseda zvozil tak, že čo si to dovoľuje biť dieťa, že deti sa nebijú, nech sa mi ospravedlní, že sa sused aj napriek zaplatenému oknu s ním polroka nerozprával. Ospravedlnil sa mi, asi preto, že otec bol väzba, takže keby mu tu facku namiesto mňa vrátil, tak skončí v base. Ale podstatné je to, že ja som vedela, že za svoje činy sa musím ospravedlniť a niesť následky, ale že otec nikomu nedovolí aby mi ublížil.
Misicka8
21 příspěvků 22.10.12 14:40

@Aranel To potvrzuji. Díky podobným poznámkám trpím už 12 let bulímií ( teď už ji mám většinou pod kontrolou), ale i teď stačí jedna blbá poznámka a zase v tom lítám…

Aranel
935 příspěvků 22.10.12 14:46

@jumbee Pak se to těm holkám velmi, velmi složitě vysvětluje zpátky.

@gulietta Krásný příklad, díky moc. Prostě na takhle malé děti, jako popisuje Juliect, se musí spíš nenápadně a příkladem. To „budeš / jsi tlustá“ je v mnoha případech opravdu zabijácká věta. A proti jinému, mnohem silnějšímu a mocnějšímu dospělému, se spojit s dítětem, ne s tím druhým proti dítěti. Doma se to pak dá vyříkat.

MP Barbucha
3716 příspěvků 22.10.12 14:46

@gulietta
Souhlasím s guliettou 100%! My v se tu pořád bojíme, abychom neměli rozmazlené děti. Výsledek je, že se bojíme projevit svůj názor a máme hrůzu z autorit.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 14:47

@gulietta Fyzické násilí je samozřejmě trochu jiná věc, ale utvrzovat dítě v tom, aby řešilo každou maličkost, kterou kdy na svou adresu vyslechne, to není dobrý dar do života.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.12 14:57

@Pavučinec plyšový ale áno, nech rieši všetko čo mu ublíži. Nech si ubližovať nenechá. Ja som mala synovca ktorý mal niečo s krvinkami, nepamätám presný názov, ale až do 10 rokov bral kortikoidy. A ten mal nadváhu a ja som mu odvetila, nech na vetu si tlustý odpovedá. áno som, ale ja z toho vyrastiem a ty idiot zostaneš nadosmrti. Nebolo to originálne, ale účinné. V 15 vyrástol nečakane o 20 cm, schudol o 20kg, a teraz je z neho nádherný štíhly mladý muž. A na akúkoľvek poznámku nielen o svojom vzhľade vie trefne odpovedať. Utvrdzovať dieťa v tom, že toto ti predsa nemože ublížiť, toto neber vážne nie je dobrá cesta. Ak ťa to trápi, tak to rieš hneď. A ak to riešiť nevieš, tak to vyriešia za teba rodičia.

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek